Kujawsko-Pomorskie przygotowane do bezpiecznych wakacji. Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo nad wodą.

Estimated read time 4 min read

Na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami służb oraz mediów, Wojewoda Michał Sztybel podsumował działania prowadzone w ramach zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym mieszkańcom naszego województwa podczas wakacji. W 2024r. zdecydowano o przeznaczeniu 500 tys. zł na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą. Z wypoczynku w różnych formach skorzysta ok. 50 tysięcy dzieci.

Wakacje to czas, gdy z jednej strony jest przyjemność – mnóstwo dzieciaków wyjeżdża na wypoczynek. Są też takie, które nie wyjeżdżają, ale spędzają wakacje podczas rozmaitych atrakcji w mieście, nad wodą, podczas krótkich wypoczynków. Ale jest druga strona medalu, ponieważ jest to czas, gdzie liczba zagrożeń jest znacznie większa niż na co dzień. Statystyki niestety pokazują, że liczba zdarzeń w okresie wakacyjnym jest większa w stosunku do pozostałych miesięcy. Bardzo duża część działań, które stoją przed służbami jest związana z bezpieczeństwem, kontrolą autobusów oraz miejsc wypoczynku. Dziękuję wszystkim szefom naszych jednostek za przygotowanie i dotychczasowe działania 

– mówił Wojewoda.

Wojewoda podczas briefingu prasowego przekazał symbolicznie umowy dla przedstawicieli WOPR z województwa kujawsko-pomorskiego, które otrzymały dofinansowanie do swoich działań.

9 jednostek skorzysta ze zwiększonych do poziomu 500.000 zł środków przekazanych przez Wojewodę. Umowy odebrali: Maciej Banachowski – Prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Jarosław Wiśniewski – Wiceprezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Sławomir Mularski – Prezes WOPR we Włocławku.

 

Wakacje 2024 w województwie kujawsko-pomorskim w liczbach:

  • Liczba zatwierdzonych turnusów wypoczynku:  570
  • Półkolonie: 325 turnusów (57%) dla 10 438 uczestników (47,31%)
  • Łączna liczba uczestników: 22 064 osób

* Wg danych na 17 czerwca 2024 r.


Organizatorzy mogą rejestrować zgłoszenia do końca czerwca 2024 r. Szacowana docelowa liczba turnusów 1300-1500, szacowana docelowa liczba uczestników 50 000-55 000 osób.

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi rejestr wypoczynków na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie można sprawdzić czy dany obiekt został zgłoszony i czy jest miejscem bezpiecznym.

Służby przedstawiły szereg działań kontrolnych i prewencyjnych, które będą realizowane przez cały okres wakacji. Wśród nich znalazły się m. in. kontrole organizatorów wypoczynku i autokarów, którymi dzieci będą przewożone, prewencyjne zabezpieczanie akwenów wodnych, czy zapewnienie właściwego nadzoru nad ruchem drogowym na głównych trasach prowadzących „do” i „z” miejsc wypoczynku.

W ramach przygotowań do wakacji strażacy, policjanci, inspektorzy sanitarni oraz przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego odwiedzali pikniki oraz szkoły (podstawowe i średnie), a także przedszkola, gdzie prowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas wakacji (bezpieczeństwo nad wodą, dbanie o prawidłowe nawodnienie, profilaktyka przed promieniami UV).

Państwowa Straż Pożarna udostępnia również w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Wąbrzeźnie, Żninie i Grudziądzu sale edukacyjne OGNIK, z których mogą korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane.

Również Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP od wielu lat zapewnia letni wypoczynek swoim wychowankom. Komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, harcmistrzyni Beata Bardzińska, przekazała, że w tym roku planowana jest organizacja 72 różnych form wypoczynku – kolonii zuchowych, obozów harcerskich, obozów wędrownych i zagranicznych, a także półkolonii. Wypoczywać na nich będzie blisko 4,5 tys. zuchów  i harcerzy. Chorągiew zarządza ponadto 9 ośrodkami wypoczynkowymi, na których wypoczywać będzie ponad 10 tys. młodych ludzi z różnych organizacji pozarządowych z terenu całej Polski.

 

Inauguracja akcji „Bezpieczny Autokar – Wakacje 2024”

W pierwszy weekend wakacji 22-24 czerwca Główny Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego zapoczątkuje działania kontrolne autokarów, które  prowadzone będą w szczególności na głównych szlakach komunikacyjnych. Kontrole będą prowadzone w systemie ciągłym na PPO i MOP Nowa Wieś, na autostradzie A1.

Główne obszary kontroli drogowych prowadzonych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego to:

  • szczegółowa weryfikacja stanu technicznego autobusów,
  • kontrola stanu trzeźwości kierowców,
  • kontrola uprawnień zawodowych i czasu pracy kierowców,
  • kontrola wymaganych dokumentów.

Przypominamy, że zarówno organizatorzy jak i rodzice mogą zgłaszać kontrolę autokarów (z wyprzedzeniem min. 3 dni roboczych) pod numerem telefonu WITD w Bydgoszczy (52) 323-83-49. Na stronie www.BezpiecznyAutobus.gov.pl można również dokonać samodzielnie sprawdzenia podstawowych informacji  o autokarze w Centralnej Ewidencji Pojazdów.


(red.)

gov.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza