Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 20 lutego o godz. 17:00 na wernisaż wystawy malarstwa Zenona Korytowskiego zatytułowanej „Radość tworzenia”.
Jest to wystawa retrospektywna prezentująca prace znanego artysty – malarza Zenona Korytowskiego. W trakcie swojej sześćdziesięcioletniej kariery artysta stworzył setki prac olejnych, akwareli i rysunków. Z powodzeniem prezentował je na dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawa ukazuje prace olejne z różnych lat życia. Ilustrują one drogę, którą przebył i zmiany zachodzące w jego malarskim stylu. Wystawa udowadnia, że pomimo upływającego czasu i ewolucji w artystycznym warsztacie malarza, zamiłowanie do operowania kolorem ponad formą jest stałą cechą, która wpisuje Zenona Korytowskiego do grona najlepszych polskich kolorystów. Jego sztuka czerpie ze studenckich inspiracji odnalezionych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale także zdecydowanie charakteryzuje się własnym, niepowtarzalnym i rozpoznawalnym stylem artystycznym. Tucholski artysta zmarł w październiku 2018 r. Pozostawił po sobie kolekcję prac, dzięki której możemy przypomnieć tego doskonałego malarza i na nowo przeżyć czas i sceny, które tak znakomicie utrwalał kolorem na swoich płótnach.
Zenon Korytowski ur. 3 stycznia 1935 r. w Sompolnie pow. koniński. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej Cybisowej. Dyplom otrzymał w 1962 r. Po studiach zamieszkał w Tucholi, gdzie podjął pracę w Liceum Pedagogicznym, a potem Technikum Leśnym i Liceum Ogólnokształcącym. Za pracę pedagogiczną i działalność społeczną na rzecz kultury otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Brał aktywny udział w życiu kulturalnym środowiska poprzez działalność w Borowiackim Towarzystwie Kultury w Tucholi. Organizator wystaw malarstwa i sztuki ludowej. Założył grupę twórczą Nowa’97, organizował plenery malarskie i brał udział w plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Miał 45 wystaw indywidualnych i brał udział w 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Za pracę artystyczną otrzymał:
* II nagrodę w konkursie „Najlepszy obraz roku ’82”;
* Wyróżnienie honorowe w konkursie „Najlepszy obraz roku ’86” w Bydgoszczy;
* I i II nagrodę na „Biennale Malarstwa Grafiki i Rysunku” nauczycieli plastyków woj. Bydgoskiego;
* I i IV nagrodę na „Ogólnopolskim Biennale Malarstwa, Grafiki i Rysunku” nauczycieli plastyków w Warszawie;
* wyróżnienie na wystawie malarstwa nauczycieli w Lublinie w 1993 r.;
* wyróżnienie w konkursie „Kobieta w sztuce” w Bydgoszczy;
* nagrodę publiczności na międzynarodowej wystawie „Spotkania” w Olching (RFN);
* wyróżnienie honorowe i III nagrodę na „VI Biennale Malarstwa” w Bydgoszczy.
Za pracę artystyczną i społeczną na rzecz kultury i środowiska odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2005 r. Prace artysty znajdują się w: Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach, Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum Ziemi Złotowskiej w zbiorach ratusza w Olching oraz w licznych prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Wystawa czynna jest do 17 marca w godzinach otwarcia Chojnickiego Centrum Kultury.
Serdecznie zapraszamy!
(red.)
ckchojnice.pl
Mat. nadesłane przez syna artysty.