Uroczysta inauguracja regionalnego etapu XX edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2025

Estimated read time 3 min read

Konkurs Lodołamacze od 20 lat skutecznie buduje świadomość społeczną w zakresie integracji osób z niepełnosprawnościami. Każdego roku doceniani są pracodawcy, instytucje oraz osoby prywatne, które aktywnie przełamują stereotypy i angażują się na rzecz dostępności oraz równości szans na rynku pracy i w przestrzeni publicznej.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski od samego początku wspiera ideę konkursu – obejmuje regionalny etap patronatem honorowym. Tegoroczna inauguracja odbędzie się w czwartek 22 maja o godzinie 10:00 w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3 w Bydgoszczy.

Zapraszamy na konferencję do lobby przed Salą Bydgoskiego Marca 1981. Podczas wydarzenia omówione zostaną szczegóły tegorocznej edycji konkursu – jego cele, zasady oraz kategorie konkursowe.

Goście konferencji:

  • Piotr Hemmerling, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski,
  • Aleksandra Gierej, Dyrektor Oddziału PFRON w Bydgoszczy,
  • Magdalena Słonecka-Kuich, Dyrektor Generalna Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,
  • Piotr Holka, laureat Lodołamaczy, Prezes Holkap Sp. z o.o. oraz Przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON.

Serdecznie zapraszamy do udziału media, przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz osoby zainteresowane tematyką społeczną.

Warsztaty – wiedza i twórczość

Po konferencji, w godzinach 11:00–13:00, odbędą się warsztaty obywatelsko-kreatywne dla osób z niepełnosprawnościami pod hasłem „Mam prawo. Mam głos. Mam moc zmieniania świata”. Wydarzenie to jest częścią inicjatywy „Otwarty Urząd”, mającej na celu zbliżenie administracji publicznej i społeczności lokalnej. Możliwość zapisywania się na warsztaty została zamknięta 31 marca 2025 r.

Warsztaty składać się będą z dwóch części:

  1. Edukacyjna – ABC praw obywatelskich
    Celem tej części jest przekazanie uczestnikom kompleksowej wiedzy na temat ich praw. Specjaliści z różnych instytucji omówią m.in.:
  • Prawo do dostępności – możliwość składania wniosków i skarg (prowadzący: PFRON oddział Kujawsko-Pomorski),
  • Prawo do pracy – w tym przepisów prawa pracy dedykowanych osobom z niepełnosprawnością (prowadzący: Okręgowa Inspekcja Pracy w Bydgoszczy),
  • Prawo do wsparcia finansowego ze środków PFRON – na przykład w zakresie dofinansowań do turnusów rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu, likwidacji barier czy usług asystenckich (prowadzący: PFRON oddział Kujawsko-Pomorski),
  • Orzekanie o niepełnosprawności oraz o niezdolności do pracy i świadczenia z tym związane – aktualne informacje o przysługujących świadczeniach i procedurze orzekania (prowadzący: Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności).
  1. Kreatywna – „Obywatel z mocą – kartki do zmiany”
    Uczestnicy warsztatów wykonają kreatywne kartki z przesłaniem, odnoszące się do spraw, które chcieliby zmienić, aby poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami.

Całość warsztatów będzie tłumaczona na Polski Język Migowy dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych Oddział Kujawsko-Pomorski, co zapewni pełną dostępność dla osób niesłyszących. Po warsztatach przewidziano możliwość indywidualnych konsultacji ze specjalistą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji: www.lodolamacze.info.pl

#OtwartyUrząd

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, jako gospodarz tego wydarzenia aktywnie wspiera działania na rzecz społecznej integracji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Organizacja konferencji i warsztatów w ramach konkursu Lodołamacze to konkretne działanie pokazujące zaangażowanie lokalnej administracji rządowej w budowanie regionu otwartego i wrażliwego społecznie.

Serdecznie zapraszamy!


(red.)

gov.pl /kujawsko – pomorskie

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza