Festiwal Wisły za nami

Estimated read time 3 min read

Największy w kraju zlot statków i łodzi rzecznych, regaty, rejsy, koncerty i wiele innych wydarzeń towarzyszyło tegorocznemu Festiwalowi Wisły, wydarzeniu, które od lat łączy miasta i ludzi nad największą polską rzeką przepływającą przez nasz region. Imprezę wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Tegoroczne święto Wisły rozpoczęło się w piątek (13 sierpnia) na Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego we Włocławku, gdzie odbyło się m.in. powitanie przybyłych z kraju i zagranicy flisaków. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Historii Włocławka oraz skorzystali z wielu atrakcji towarzyszących całemu festiwalowi, m.in. stoiska prezentującego dawne rzemiosło i zawody, bezpłatnych rejsów, czy koncertów. Dla miłośników poezji przygotowano rejs galarem „Maria”, na którym usłyszeliśmy fragmenty wiślanych wierszy i pieśni w wykonaniu aktorów z Kujaw i Pomorza. Smakoszy kusił jarmark „Nadwiślańskie smaki”.

W sobotni poranek (14 sierpnia) flisacy pożegnali Włocławek i wyruszyli w stronę Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu, po drodze zatrzymując się w mennonickiej chacie we Włęczu (powiat toruński), gdzie odbył się tradycyjny obiad. W grodzie Kopernika do towarzyszących festiwalowi wydarzeń dołączyły m.in. edukacyjno-promocyjne stanowisko „aleja muzeów” z modelami rzecznych statków. W programie znalazły się także uroczysta gala XVII edycji konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu oraz 56. Długodystansowe Regaty na Wiśle pomiędzy Nieszawą a Toruniem. Ważnym wydarzeniem był chrzest toruńskiej nasuty, odtworzonej na podstawie średniowiecznej polichromii flagowego statku Festiwalu Wisły.

W Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) uczestnicy zobaczyli uzbrojenie żołnierzy wojsk amerykańskich oraz zmagania zawodników regat żeglarskich w klasie samorządowej. Odbyły się także rejsy do Parku Etnograficznego w Kaszczorku oraz zamku w Złotorii, połączone z oprowadzaniem po ruinach. Zwieńczeniem festiwalu była nocna parada biorących udział w wydarzeniu statków, które w świetle pochodni opuściły miasto.

Wisła na Kujawach i Pomorzu

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły mierzy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej długości. W dorzeczu leży 80 procent powierzchni województwa, w tym 11 miast (Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie, Grudziądz i Nowe) z łącznie 850 tysiącami mieszkańców. Wisła jest częścią dwóch prowadzących przez województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym E40 i E70, która łączy Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu w Federacji Rosyjskiej.

Samorząd województwa prowadzi działania zmierzające do gospodarczego wykorzystania Wisły, m.in. poprzez użeglowienia jej na terenie regionu oraz wybudowanie platformy multimodalnej z portem rzecznym na odcinku pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim. W tym roku odbył się pilotażowy rejs komercyjno-badawczy, załadowaną kontenerami barką.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza