Tucholski MCL poprowadzi Ośrodek Zdrowia w Legbądzie

Estimated read time 4 min read

Legbąd nie jest jakimś wyjątkiem w większej skali, który przeżywa perturbacje z dostępnością do usług służby zdrowia. Problem z lekarzami narasta i wydaje się nie miec końca. Burmistrz Tucholi wykazał się sporym refleksem i zapobiegł nieuniknionemu.

Wobec problemów, uzgodniono warunki między gminą Tuchola a „Miejskim Centrum Lekarskim” Sp. z o.o. w Tucholi dotyczące przejęcia ośrodka zdrowia w Legbądzie, dotychczas prowadzonego przez spółkę „Lekarz Rodzinny S.C. Teresa Ossowska i Daria Maciejaszek”.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w środę (12.01) w Urzędzie Miejskim w Tucholi. Wzięli w nim udział burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, przedstawiciele MCL-u lek. Artur Nagórka, prezes zarządu spółki, dr nauk medycznych Mariola Gaca, członek zarządu, a także sołtysi: Legbąda – Weronika Warszyńska, Klocka – Magdalena Urbańska, Rzepicznej – Elżbieta Pozorska, Małej Komorzy – Benedykt Krygowski oraz radni: powiatu tucholskiego Barbara Drewczyńska (dyrektor SP w Legbądzie) i Rady Miejskiej w Tucholi Dariusz Kwaśniewski.

Spółka „Lekarz Rodzinny S.C. Teresa Ossowska i Daria Maciejaszek” złożyła rezygnację z prowadzenia ośrodka zdrowia w Legbądzie z dniem 1 lutego 2022 r.

„Informację tę miałem jeszcze w ubiegłym roku, tuż przed świętami. Pozwoliłem sobie wówczas podjąć rozmowy z prezesem MCL-u Arturem Nagórką i dr Mariolą Gacą na temat tego problemu i poprosiłem o rozważenie prowadzenia placówki w Legbądzie przez tę właśnie spółkę. To są trudne decyzje, zważywszy na fakt, że znajdujemy się teraz w sytuacji permanentnej pandemii i braku kadry lekarskiej. Powiedziałem również o tym, jak ważne z punktu widzenia mieszkańców, którzy od lat byli przyzwyczajeni do ośrodka w Legbądzie, jest dalsze jego funkcjonowanie. Jako burmistrz także czuję się odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Zarząd spółki przychylnie rozpatrzył moją propozycję” – podkreślił burmistrz Tadeusz Kowalski.

Jak dodał, gmina Tuchola zaoferowała też wsparcie dla spółki w kwestii dotarcia z informacją do mieszkańców, którzy chcą skorzystać z opieki lekarskiej na miejscu. Będą jednak zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji.

W ośrodku zdrowia w Legbądzie dyżur lekarza jest planowany na trzy dni w tygodniu. Natomiast opieka pielęgniarska będzie zapewniona przez 5 dni.
Warto jednak zaznaczyć, że placówka ta będzie filią Miejskiego Centrum Lekarskiego, dzięki czemu pacjenci będą mogli skorzystać z porad lekarskich również w przychodni w Tucholi przez pięć dni w tygodniu u lekarzy o różnych specjalizacjach.

„Najważniejszą kwestią na dzisiaj jest złożenie deklaracji, gdyż w oparciu o nie odbywa się nasze finansowanie. To twarda rzeczywistość. Są tam dwie pielęgniarki. Chciałbym, żeby nadal pracowały, a trzeba mieć fundusze na utrzymanie ich etatów” – powiedział Artur Nagórka.

Jak dodał, lekarze będą pracować w ośrodku w Legbądzie poza godzinami swojej pracy w MCL-u.

Z kolei dr Mariola Gaca zwróciła uwagę na fakt, że jeśli pacjenci przepiszą się do Miejskiego Centrum Lekarskiego, to mają możliwość leczenia się i w Legbądzie, i w Tucholi, ponieważ system będzie działał w obu miejscach.

„Dla pacjenta oznacza to również, że nie będzie wtedy mógł już korzystać z przychodni w Raciążu. Czyli jak coś się zdarzy, to alternatywnie może przyjechać do Tucholi” – zaznaczyła dr Mariola Gaca.

Druki deklaracji będą dostępne u sołtysów poszczególnych sołectw –Legbąda i okolicznych. Można je również pobrać z załącznika. Prosimy o ich składanie do 28 stycznia br.

UWAGA! Wypełnione deklaracje należy wrzucić do urn, które będą wystawione u sołtysów:

  • Małej Komorzy Benedykta Krygowskiego (w Więlkiej Komorzy)
  • Klocka Magdaleny Urbańskiej (w Białej)
  • Rzepicznej Elżbiety Pozorskiej
  • Legbąda Weroniki Warszyńskiej.

(red.)

tuchola.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza