W Tleniu dowiesz się wszystkiego o przyrodzie

Estimated read time 4 min read

Zakończyły się prace budowlane Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu (powiat świecki). Trwa meblowanie budynku i zakup wyposażenia. Pierwsi odwiedzający pojawią się tam w kwietniu. Instytucja, która będzie zapleczem edukacyjnym parku, powstaje z udziałem środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Centrum edukacyjne w Tleniu pozwoli jak najlepiej wykorzystać i rozwijać lokalne zasoby dziedzictwa kultury i przyrody, umożliwi prowadzenie działalności edukacyjnej, i upowszechnianie wiedzy na temat wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi blisko 680 m². W sali edukacyjnej na parterze (przeznaczonej do zajęć dla nawet 80 osób) zamontowano przesuwną ściankę działową, która w razie potrzeby podzieli pomieszczenie na dwa mniejsze. Każda z części posiada nowoczesny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie w niej dwóch spotkań. Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla dwudziestoosobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu korzystać będzie tleńskie sołectwo.

Pierwsze piętro zajmują sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Drugie piętro, które właśnie jest meblowane, stanowi baza noclegowa z dwu i czteroosobowymi pokojami z pełnym węzłem sanitarnym dla uczestników kilkudniowych warsztatów oraz pracowników naukowych.

Dach pokryto ceramiczna dachówką, dzięki czemu obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku. Centrum ogrzewane będzie ciepłem czerpanym z ziemi, a konkretnie wodą z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W lipcu ubiegłego roku budowę Centrum Czynnej Ochrony Przyrody odwiedził marszałek Piotr Całbecki.

Wsparciem dla prowadzonych w placówce badań naukowych oraz warsztatów będzie zakupiony sprzęt pływający – motorówka i kajaki – oraz sprzęt optyczny, w tym lornetki, mikroskopy, a także zestawy modeli i innych pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią prowadzone przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego zajęcia przyrodnicze. W ramach projektu pracownicy parku uzupełniają również księgozbiór o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z naszego RPO.

Urząd Marszałkowski regularnie wspiera rozbudowę i modernizację baz dydaktycznych naszych parków krajobrazowych.

W 2020 roku powstał ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku.

W czerwcu ubiegłego roku otwarto po gruntownej modernizacji zabytkowy pałacyk nad Gopłem, będący siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Prace budowlane trwają również w dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie, leżącym na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe (wchodzącego w Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą).

W naszym regionie mamy 10 parków krajobrazowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa. Są to:


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

(FOT>)Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza