Wzgórze Wilhelma zdobyte! Udostępniono nową atrakcję turystyczną

Estimated read time 3 min read

Adamkowo – Ptasia Wioska to najmniejsza wieś tematyczna w Polsce. Kataklizm w 2017 roku zrujnował to miejsce położone na skraju Borów Tucholskich i Pojezierza Krajeńskiego. Katastrofę lasu udało się jednak przekuć w turystyczną atrakcję, a to dzięki społecznikom. We wtorek, 10 maja o 10:00 w Adamkowie, nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku na Wzgórze Wilhelma – najwyższego punktu widokowego w województwie kujawsko-pomorskim.

O udostępnienie tego punktu turystom od wielu lat starało się Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa, a w szczególności pani Renata Borowiecka-Gutsze, która jest członkiem zarządu tego stowarzyszenia. Najpierw planowana była budowa wieży widokowej, ale po nawałnicy w 2017 roku odsłonił się piękny widok z góry, wystarczył więc punkt widokowy.

Ścieżkę przygotowało Nadleśnictwo Zamrzenica. Udostępniło ono szlak turystom, wytyczyło ścieżkę, przygotowało podstawową infrastrukturę, postawiło tablicę upamiętniającą nawałnicę z 2017 roku. Powiat Tucholski włączył się w prowadzone działania, oznakowując na szczycie punkt triangulacyjny, zlecił też PTTK Oddział w Bydgoszczy wyznakowanie szlaku i włączył Wzgórze Wilhelma do systemu Mówiących Kamieni. Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa pozyskało środki na tablice turystyczne w konkursie dotacyjnym ze środków Powiatu Tucholskiego, przygotowało też otwarcie ścieżki. Gmina Kęsowo wraz z panią Sołtys zadbała o udrożnienie gminnej drogi dojazdowej.

10 maja u podnóża Wzgórza Wilhelma zebrało się ponad 50 gości. Wśród nich byli przedstawiciele Lasów Państwowych (gospodarzy terenu – Nadleśnictwa Zamrzenica i Leśnictwa Klonia), samorządu gminnego (Gmina Kęsowo) i powiatowego (Powiat Tucholski), Parków Krajobrazowych (Krajeńskiego i Tucholskiego) i Policji. Nie zabrakło członków Stowarzyszenia oraz mieszkańców. Starosta Tucholski Michał Mróz przypomniał o planach na turystyczne zagospodarowanie terenu, Nadleśniczy Sebastian Nowak wskazał na nowo otwartą ścieżkę jako przykład zrównoważonej turystyki, Wójt Gminy Kęsowo Radosław Januszewski podkreślił znaczenie atrakcji dla rozwoju gminy i dla wypoczynku mieszkańców.

Poświęcenia ścieżki dokonał ks. Krzysztof Węsierski z parafii w Wałdowie, a przecięcia wstęgi dokonali: Starosta, Nadleśniczy, Wójt i Prezes Stowarzyszenia.

Imprezę poprowadziła pani Renata Borowiecka-Gutsze, a ciekawy wykład o historii okolicy wygłosił pan Marek Sass, który od wielu lat bada lokalną historię i zbiera miejscowe opowieści. On też przygotował opisy do tablic umieszczonych na szczycie. Nie zabrakło specjalnych podziękowań dla pana Stanisława Kubiszewskiego z Pamiętowa oraz dla pana Aleksander Rozanowa, Leśniczego z Klonii, którzy poświęcili dużo czasu i wysiłku, by pomóc w przygotowaniach. Pyszny poczęstunek dla gości przygotowała pani Krystyna Juszczyk z Bralewnicy, której wypieki cieszą się zasłużoną renomą w całym powiecie. Zapraszamy na Wzgórze Wilhelma – najłatwiej trafić na nie od strony Adamkowa, Ptasiej Wioski, skąd prowadzą na nie specjalne znaki i Szlak Kasztelański.

 


Mariusz R.Fryckowski.

Karol Gutsze

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza