0 2 min 2 lata

W dwa majowe piątki (13 i 20.05) w Szkole Podstawowej nr 2 im. K. Karasiewicza w Tucholi grupa młodzieży i twórcy ludowi należący do Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego spotkali się na warsztatach twórczych, których celem było poznanie trzech najpopularniejszych dziedzin sztuki ludowej w Borach Tucholskich.

Było trochę teorii i zajęcia manualne. Było o hafcie kaszubskim (szkoła borowiacka i tucholska), rzeźbie w drewnie – ptaszkach i plecionce, czyli wyplataniu koszy z korzenia sosny.

Panie hafciarki przekazały uczestniczkom warsztatów podstawową wiedzę o hafcie: kolorystyka, wzornictwo i jakie zastosować ściegi.

Rzeźbione w drewnie ptaszki, ich szlifowanie i kolorowanie farbami akrylowymi – to była wielka przygoda. Wyplatanie kosza to też sztuka! Najpierw trzeba przygotować surowiec na plecionkę, potem zbudować szkielet, który trzeba wypełnić, używając odpowiedniego splotu.

Zajęcia warsztatowe poprowadziły panie hafciarki – twórczynie ludowe, ptaszkarz – pan Robert Baranowski i plecionkarz – pan Henryk Tyda. Warsztatami pokierowała pani Antonina Olszewska, szefowa Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica” im. Marii Janta-Połczyńskiej przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiem.

Nad organizacją i przebiegiem warsztatów czuwała nauczycielka pani Elżbieta Folega, mając wsparcie pani Ewy Szczukowskiej, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Karasiewicza w Tucholi.
Warsztaty zostały zrealizowane jako zadanie publiczne wsparte dotacją ze środków gminy Tuchola.


(red.)

tuchola.pl