Wspólnie pobijmy rekord Polski!

Estimated read time 3 min read

W najbliższą niedzielę (26 lutego) zapraszamy do Urzędu Marszałkowskiego na próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu fragmentu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Próbę organizujemy wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Wszyscy uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty, a wiosną wezmą udział w losowaniu nagród.

– Urodził się w Toruniu, co podkreślał. Na karcie tytułowej „De revolutionibus orbium coelestium” widnieje informacja, że to książka „Nicolai Copernici Torinensis”. Dla świata jest przede wszystkim tym, który otworzył ludzkości drzwi do naukowych rozważań na temat naszego miejsca we Wszechświecie, dla nas w Kujawsko-Pomorskiem jego postać jest oczywiście powodem do dumy, wielką szansą promocyjną, marką i osią produktów turystycznych, ale też, myślę, pięknym przykładem dla ludzi nauki, przykładem otwartego umysłu, który nie obawiał się dociekać prawdy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Aby wziąć udział w próbie bicia rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego Układ Heliocentryczny Mikołaja Kopernika – „De revolutionibus” zapraszamy w niedzielę o godzinie 9 do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Zmaganiom będzie przyglądał się sędzia z Biura Rekordów.

Uczestnicy wydarzenia będą przepisywali schemat układu heliocentrycznego (załącznik).

O tym, czy udało się pobić rekord, dowiemy się jeszcze w niedzielę. Wynik poznamy o 11.45 podczas uroczystego apelu kończącego zlot szkół kopernikańskich oraz 40. ogólnopolski harcerski Rajd Kopernikański na Rynku Staromiejskim. Rajd organizowany jest przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu, dla uczczenia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którego imię nosi Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP oraz Hufiec Toruń.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego stanęła wystawa planszowa, która wizualizuje 14 egzemplarzy pierwszego wydania, znajdujących się w zbiorach polskich instytucji. To okazja aby zobaczyć pierwsze, ale również drugie i trzecie wydania „De revolutionibus orbium coelestium”. W Sali Królewskiej Ratusza powstała wystawa w oparciu o pięć chronologicznie i tematycznie powiązanych części, z których najważniejsza to pokaz trzech najwcześniejszych wydań „De revolutionibus”: Norymberga 1543, Bazylea 1566 i Amsterdam 1617. Pozostałe części to dzieła przedkopernikańskie i dzieła pokopernikańskie, oraz późniejsze i współczesne wydania „De revolutionibus”. Pokaz zabytków dopełniają ikonografie i grafiki. Ekspozycję przygotowały Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Książnica Kopernikańska, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Archiwum Państwowe w Toruniu.

Świętowanie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika to niezwykle bogaty kalendarz wydarzeń i imprez. Czytaj także: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (zdjęcia)„De revolutionibus” na wyciągnięcie ręki.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Fot. Mateusz-foto

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza