Korespondenci. Imprezy i briefingi prasowe UM w Toruniu

Estimated read time 7 min read

TOKiS-PRESS TV weźmie udział w najbliższych imprezach i briefingach prasowych UM w Toruniu.

Pałac Lubostroń zaprasza na organizowane przez siebie wydarzenia. W programie na najbliższe dni: reciral fortepianowy, koncert zespołu Unu, Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Piątek (28 kwietnia) – Recital fortepianowy Damiana Leśniewskiego.

Damian Leśniewski – pianista, kompozytor. Urodzony w 2008 roku, uczeń 2 klasy II stopnia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu dr hab. Agaty Nowakowskiej-Gumieli. Od najmłodszych lat przejawia niesamowity talent muzyczny, prezentując go podczas koncertów. Swój pierwszy recital fortepianowy zagrał w wieku 7 lat. Od samego początku przygody z fortepianem powstają również pierwsze kompozycje. Damian szlifuje swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach fortepianowych oraz podczas licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych z których prawie zawsze wraca z dyplomem laureata.

 

Recital odbywa się w ramach cyklu koncertów „Scena Młodych” promujących młodych utalentowanych uczniów szkół muzycznych z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.

Koncert jest współorganizowany z Lokalną Grupą Działania „Pałuki – Wspólna Sprawa”.

 

Sobota (29 kwietnia)– Koncert zespołu UNU i wystawa twórczości Ilony Gawrońskiej 30 i 3 NOWE POCZĄTKI

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy twórczości Ilony Gawrońskiej 30 i 3 NOWE POCZĄTKI. Wystawa oprawiona w wyjątkowy koncert zespołu UNU. Wystawa organizowana w ramach jubileuszu 33 urodzin artystki . Odbywa się również zbiórka żywności dla zwierząt Różolandu .

 

Środa(3 maja) – Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wystąpią:

Anita Urban – mezzosopran

Studentki klasy śpiewu dr Anity Urban

Marianna Sybiriakova-Khikhlovska – fortepian

Alicja Tarczykowska – fortepian

 

W programie koncertu:

M. Karłowicz, F. Maklakiewicz, S. Moniuszko, I.J. Paderewski

 

Anita Urban-Wieczorek

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w roku 2005 w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej. W uznaniu sukcesów w nauce i działalności artystycznej otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. W repertuarze operowym zadebiutowała partią Cześnikowej w operze ,,Straszny dwór,, St. Moniuszki w ramach studenckich warsztatów operowych na deskach Opery Nova w Bydgoszczy. Rok później, w tym samym teatrze operowym, zaśpiewała z wielkim powodzeniem przedstawienie dyplomowe, kreując postać Hanny Glavary w operetce „Wesoła Wdówka” F. Lehara. Artystka poszczycić się może koncertami z wieloma orkiestrami i współpracą ze znanymi dyrygentami: Zygmuntem Rychertem, Piotrem Wajrakiem, Henrykiem Wierzchoniem, Christopherem Muellerem. W trakcie i po ukończeniu studiów doskonaliła swój warsztat wokalny biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez cenionych artystów i pedagogów: Helenę Łazarską, Ryszarda Karczykowskiego, Sarah Meredith. Jest laureatka ,,Złoty Slowik,, IV Festiwalu Wokalnego BELCANTO 2006 w Nałęczowie.

Wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2006/2007 usłyszeć i zobaczyć artystkę będzie można w wielu pozycjach repertuaru Teatru Muzycznego w Poznaniu, którego została solistką.

Od roku 2008 jest asystentką na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

Alicja Tarczykowska

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej (2006). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na Podyplomowym Studium w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2008). Jako stypendystka programu Socrates Erasmus kształciła się również w Istituto Musicale Achille Peri w Reggio Emilia we Włoszech (2005). Ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie (2012).

Za osiągnięcia artystyczne otrzymała dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.

Od czerwca 2015 roku uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa, realizowanym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Do tej pory w ramach tego projektu wystąpiła podczas wielu koncertów, a także brała udział w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów, jak: Eytan Pessen, Helmut Deutsch, Paul Plummer, Matthias Rexroth, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Neil Shicoff, Hedwig Fassbender, Peter McClintock, Anna Marchwińska i Brenda Hurley.

Od roku 2006 pracuje jako pianista i korepetytor na Wydziale Wokalno – Aktorskim oraz Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od roku 2011 jest również wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako kameralistka. Towarzyszy śpiewakom podczas licznych koncertów, konkursów, festiwali i kursów mistrzowskich. Posiada bogaty repertuar, zawierający utwory literatury wokalnej i skrzypcowej, a także altówkowej, wiolonczelowej i inne.

Otrzymała indywidualną nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2014), zespołową nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu (2014) oraz odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

W roku 2016 towarzyszyła śpiewakom podczas IX Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli oficjalnego pianisty Konkursu.

 

Sobota (6 maja)– 18.00 – XI Majówka Jazzowa

 

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

 

W programie:
12:00 – 12:30 Parada Jazzowa z udziałem zabytkowych pojazdów.
12:30 – 13:00 Wernisaż wystawy fotograficznej Łukasza Nowaka.
13:15 – 14:00 Mała Akademia Jazzu z nagrodami ufundowanymi przez firmy Storck i Hama.
14:00 – 14:30 Prezentacja zabytkowych samochodów prowadzona przez kolekcjonera Henryka Rewersa.
15:00 – 18:00 Bloki muzyczne w wykonaniu zespołów Dixie Fellows, At Hoc Band oraz Agnieszki Różańskiej i Dixie Company.

***

sobotę, 29 kwietnia:

 • godz. 10, przyczółek promowy w Solcu Kujawskim, ul. Żeglarska – briefing prasowy z udziałem m.in. marszałka województwa Piotra Całbeckiego – otwarcie przeprawy promowej Solec Kujawski-Czarnowo. W załączeniu mapki dojazdu.

  W briefingu wezmą udział również wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski. Zaproszono również partnerów projektu: starostę bydgoskiego Wojciecha Porzycha, starostę toruńskiego Marka Olszewskiego, burmistrza Solca Kujawskiego Teresę Substyk, wójta gminy Zławieś Wielka Jana Surdykę.
  Będzie możliwość przepłynięcia promem dla wszystkich chętnych gości wraz z samochodami. Od tego dnia planujemy rozpoczęcie regularnych rejsów w ramach 4 miesięcznego okresu testowego. Rejsy w tym okresie będą bezpłatne.


poniedziałek, 1 maja:

 • godz. 16, Ciechocinek, ul. Raczyńskich – otwarcie tężni solankowych po remoncie i Ciechocińska Parada Majowa.

  W programie obchodów m.in. kolorowy pochód ulicami miasta, koncerty, pokaz filmów oraz gry i zabawy dla dzieci. Dzień wcześniej (w niedzielę, 30 kwietnia) na mieszkańców i odwiedzających Ciechocinek turystów czekają warsztaty fotograficzne, projekcje filmów oraz koncert plenerowy. Wszystkie atrakcje odbędą się na terenach zielonych wokół tężni. Więcej w naszym materialeProgram obchodów na www.uzdrowiskociechocinek.pl 

wtorek, 2 maja i środę, 3 maja:

 • uroczystości w Toruniu i w Bydgoszczy z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja  szczegóły w załączonych zaproszeniach,

 


czwartek, 4 maja:

 • godz. 9, Urząd Marszałkowski w Toruniu, plac Teatralny 2, przed gabinetem marszałka Piotra Całbeckiego (pok. 223, I piętro) – briefing marszałka województwa Piotra Całbeckiego w sprawie harmonogramu najbliższych konkursów, które zostaną ogłoszone w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027.

  W briefingu wezmą udział również: Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich, Anna Głuszek, wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich.


(red.)

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza