Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – święto strażaków

Estimated read time 3 min read

Są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie, zawsze gotowi nieść pomoc, profesjonalni, odważni – strażacy. W dniu św. Floriana (4 maja) obchodzą swoje święto. Samorząd województwa systematycznie wspiera formacje pożarnicze – do jednostek w całym regionie trafiają wozy gaśniczo-ratownicze oraz potrzebne podczas akcji sprzęty.

– Wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i wszystkim strażakom ochotnikom najwyższe wyrazy szacunku i uznania za piękną i odpowiedzialną służbę, a także podziękowania za Wasz trud i poświęcenie! Życzę satysfakcji w służbie i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. I, tradycyjnie, tylu powrotów z akcji, ile wyjazdów! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ponad 1 600 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) służy w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych działających pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Struktury Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) to 852 jednostki funkcjonujące przede wszystkim na terenach wiejskich; w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 229 z nich; liczba czynnych członków to 26 tysięcy, a całe środowisko liczy 35 tysięcy osób.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Środki unijne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 umożliwiły m.in. zakup 68 samochodów gaśniczo-ratowniczych.

Zobacz też:

Jednostki strażackie zostały także wyposażone w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.

Zobacz:

 

W ubiegłym roku węże pożarnicze i komplety ubrań ochronnych odebrali strażacy z zastępów, które w brały udział w akcji gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. mikolaj_kuras

 

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza