BEZPIECZNE WAKACJE 2023 NA DROGACH WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO

Estimated read time 4 min read

Przed nami długo wyczekiwany czas wypoczynku. Podczas wakacji policjanci ruchu drogowego dbać będą o bezpieczeństwo na drogach, które jest jednym z naszych priorytetów. Dlatego spodziewajmy się wzmożonych kontroli, w tym kontroli autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek.

 

W czasie wakacji, na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych, pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów. Dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego. Na drogach pojawi się większa liczba policyjnych patroli ruchu drogowego.

Wybierając się w podróż własnym autem warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.

Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:

– stan techniczny pojazdu (działanie świateł, ciśnienie w oponach, sprawność układu hamulcowego i jezdnego itp.),

– wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica).

Pamiętajmy o ważnych zasadach podczas podróży:

– dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,

– w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa,

— nie kierujmy pojazdem pod wpływem alkoholu – środek ten, nawet w małych ilościach, zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce, a także ogranicza pole widzenia,

– siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić przerwę.

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach – apelujemy do kierowców o rozsądek i rozwagę!!!

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży podejmują szereg inicjatyw, których celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jedną z nich jest przygotowanie wykazu miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Zawiera on zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Wykaz punktów kontroli autobusów na terenie całego kraju.

 

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE WAKACJI

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (Dz. U z 2021 r., poz. 783 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach:

– w okresie od najbliższego piątku po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych albo w piątek, w który kończą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Zatem tegoroczny okres wakacyjny ograniczeń ruchu niektórych pojazdów rozpoczyna się 23 czerwca i trwać będzie 3 września 2023 r.:

w piątki – w godz. 18.00 – 22.00,

w soboty – w godz. 8.00 – 14.00,

w niedzielę – w godz. 8.00 – 22.00,

14 sierpnia (poniedziałek) – w godz. 18.00 – 22.00.

15 sierpnia (święto) – w godz. 8.00 – 22.00.

 

Wszystkim życzymy bezpiecznych podróży!


(RED.)

KPP Tuchola

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza