0 2 min 9 miesięcy

Marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński i prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy zapraszają na obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

– Chwała bohaterom! Spotkajmy się 1 sierpnia, by oddać im cześć – apeluje marszałek Piotr Całbecki.

Uroczystość patriotyczna odbędzie się 1 sierpnia (najbliższy wtorek) pod pomnikiem Żołnierzom Armii Krajowej w Toruniu (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, obok placu Rapackiego), początek godz. 17.

Powstanie Warszawskie było heroicznym zrywem przeciwko niemieckim hitlerowskim okupantom, zorganizowanym przez Armię Krajową i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni (upadło 2 października). Zginęło 16 tysięcy bojowników i 150-200 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. Kapitulacja odbyła się na warunkach honorowych, po negocjacjach, powstańcy uzyskali status jeńców wojennych. Po wysiedleniu warszawiaków Niemcy zrównali stolicę z ziemią – Warszawa była najbardziej zniszczonym miastem II wojny światowej.

Choć nie osiągnęło celów wojskowych ani politycznych, Powstanie Warszawskie stało się dla pokoleń Polaków symbolem patriotyzmu i męstwa w walce o niepodległość.***

Burmistrz Tucholi informuje, że 1 sierpnia 2023 r. o godzinie 17:00 na terenie gminy Tuchola zostaną włączone syreny alarmowe. Syreny zawyją dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uruchomienie syren odbędzie się na podstawie §10 ust. 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96) w ramach treningu systemu alarmowania.

(red.)

Mat. nadesłane
Info UM Tuchola FB