Dożynki wojewódzkie 2023: odliczamy do niedzieli!

Estimated read time 2 min read

Wielki korowód dożynkowy, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, przegląd kapel ludowych, wyścigi traktorów i wstawa maszyn rolniczych, rajd rowerowy i kujawski maraton dożynkowy, a w finale koncert Urszuli na scenie pod chmurką – zapraszamy do Inowrocławia, gdzie w najbliższą niedzielę (27 sierpnia) odbędą się wojewódzkie obchody święta plonów, które organizujemy wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi.

28.08.2022 Kruszyn Dożynki 2022 fot. Andrzej Goinski

 – Tegoroczne dożynki świętujemy w szczególnych okolicznościach, w czasie, w którym przychodzi nam po raz kolejny stanowczo stawiać kwestię ochrony polskich producentów żywności.  Jako marszałek województwa, które rolnictwem stoi, wierzę, że będziemy to czynić skutecznie. Szczęść Boże naszym rolnikom! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

– Program jest niezwykle bogaty. Zapraszam jako przewodnicząca sejmiku województwa i jako inowrocławianka – zachęca do udziału w regionalnym święcie plonów przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Wydarzenia dożynkowe odbędą się na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego, początek już o godz. 9 rano. Na godz. 11 zapowiedziana jest uroczysta polowa msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka. Początek części oficjalnej, z przemówieniami i ogłoszeniem zwycięzców konkursów dożynkowych, ok. godz. 13.

Starostami dożynek wojewódzkich są gospodarze z podinowrocławskiego Jacewa państwo Danuta i Jan Łuczakowie, którzy specjalizują się w produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Ich nowoczesne gospodarstwo – stosują m.in. nowoczesny sprzęt do upraw bezorkowych i system precyzyjnego nawożenia oraz zautomatyzowaną linię technologiczną do przechowywania, czyszczenia i zaprawiania ziarna na siew – jest kontynuacją stuletniej tradycji rodzinnej.

Marszałkowskiemu świętu plonów towarzyszą jak zwykle konkursy adresowane do lokalnych społeczności – na najpiękniejsze wieńce i najciekawiej zaaranżowane stoiska promocyjne, na najbardziej pomysłowy witacz dożynkowy, a także na najsmaczniejszą potrawę dożynkową.


(red.)

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza