Ławeczka Steda na stacji Zagubin

Estimated read time 2 min read

Dawno, dawno temu w jednej z tucholskich restauracji bywał  poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz Edward Stachura. nie przez przypadek o tym wspominamy bo…

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść uczestniczyli w miniony piątek w inauguracji 22. Ogólnopolskich Spotkań Poetów „Biała Lokomotywa” w podaleksandrowskim Łazieńcu, rodzinnej wsi Edwarda Stachury. W miejscu, w którym odbywają się doroczne spotkania poetyckie, odsłonięto multimedialną ławeczkę Steda.

Edward Stachura (1937-1979), jedna z najjaśniejszych gwiazd współczesnej polskiej literatury, jest postacią silnie związaną z naszym regionem. Jako młody człowiek mieszkał z rodziną w Łazieńcu, tu napisał też swoją ostatnią książkę, dziennik „Pogodzić się ze światem”. Zagubin z „Całej jaskrawości” i „Piosenki dla Potęgowej” to właśnie Łazieniec (w „Całej jaskrawości” jest nawet topografia wsi z lat 70-tych ubiegłego stulecia). Od wielu lat to właśnie tu wyznaczają sobie spotkania poeci i miłośnicy twórczości Steda.

Ławeczka, ustawiona na symbolicznej stacji Zagubin, została ufundowana przy współudziale samorządu województwa.


(red.)

Fot. Mikolaj Kuras dla UMWKP

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza