Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Estimated read time 2 min read

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” to hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w naszym regionie przygotowano szereg atrakcji, które rozpoczną się w sobotę (9 września). Inauguracja wojewódzkich obchodów jutro (8 września) w Toruniu.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 rozpoczęliśmy w naszym regionie wernisażem wystawy „Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim”. Na planszach zaprezentowane zostaną zjawiska z zakresu niematerialnego dziedzictwa regionu, m.in.: przywołówki dyngusowe, chodzenie z kozą, sypanie piaskiem, smażenie powideł oraz haft kujawski. Początek o godzinie 9 na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

– Nasze tradycje, obrzędy, kulinaria, pieśni, muzyka i stroje ludowe są bardzo ważnymi elementami tożsamości. Województwo kujawsko-pomorskie ma to szczęście, że składa się na nie kilka krain historycznych i etnograficznych. Dzięki temu region cechuje się bogactwem różnych tradycji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Informator EDD – województwo kujawsko-pomorskie (pdf) – w załączniku

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków. Celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Co roku we wrześniu udostępniane są bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

Od 2015 roku koordynacją EDD w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się zespół projektowy działający przy pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, marszałkowskiej instytucji kultury.


(red.)

Wśród planowanych wydarzeń m.in. zwiedzanie Muzeum Warzelni Soli w Ciechocinku,

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza