Wystawa prac Pani Heleny

Estimated read time 2 min read

Dzisiaj w gościnnych progach tucholskiej biblioteki publicznej z mieszkańcami Tucholi spotkała się pani Helena Kaczanowska, która jest autorką kolejnej wystawy pięknych prac.

Zacznijmy jednak od laurki, którą odnaleźliśmy u naszego partnera,  –  w Tucholskim Ośrodku Kultury.

Helena Kaczanowska – artysta plastyk, pedagog, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie oraz studiów bibliotekarskich o profilu pedagogicznym.

Praca w bibliotece była tylko epizodem w jej życiu. To plastyka stanowi jego sedno. Uczyła plastyki w szkołach podstawowych, prowadziła własną firmę usług plastycznych. Malowała, uczestniczyła w plenerach, wystawiała swoje prace.

Po przejściu na emeryturę w 2001 roku rozpoczęła współpracę z Pałacem tj. ośrodkiem kultury w Trzebiatowie. W pracowni plastycznej „BEZ RAM” prowadziła zajęcia z młodzieżą. Pałac nawiązał współpracę z Institut Kunst Pädagogische z Erfurtu w Niemczech. Wyjeżdżała z młodzieżą na plenery malarskie do Niemiec: Mellingen, Weimar, Grelfswald. Młodzież z Erfurtu przyjeżdżała do Trzebiatowa. Wspólne warsztaty, wspólne wystawy…

W 2009 roku zamieszkała w Tucholi. Szybko nawiązała kontakty ze środowiskiem plastycznym w Tucholi. Kolejne 10 lat poświęciła tylko rozwijaniu własnej twórczości. W latach 2011-2021 eksponowała swoje prace na czterech wystawach indywidualnych, czterech wystawach zbiorowych poplenerowych w Tucholi, Olching i Schlehdorfie w Niemczech oraz dwóch Salonach Jesiennych w Tucholskim Ośrodku Kultury.

Jest ilustratorką tomiku poezji kołobrzeskiej poetki – Lilii Herman.

Jej dewiza, zarówno w plastyce, jak i w życiu brzmi: „Minimum formy, maximum treści”. Widać to w pracach – wyrazista kompozycja, ograniczona ilość kolorów, zwarta myśl, emocje.

Na pytanie: ulubiony malarz? – odpowiada Gustaw Klimt; ulubiona technika? – olej akwarela, kolaż oraz akryl. Właśnie w tej technice jest obecna wystawa grafiki artystycznej.

Autorka prac przybyła do tucholskiej MBP ze swoim pieskiem i nie był to przypadek. Wszystko wyjaśniają fotografie. Prace w nich zawarte, warto obejrzeć „własnym okiem”. Zapraszamy do odwiedzin MBP – KSIĄŻNICA TUCHOLSKA, za budynkiem siedziby powiatu, przy ulicy Pocztowej w Tucholi.


(red.)

Dziękujemy za zaproszenie.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza