Pod naszym patronatem. Koncert grupy Wszystkiego Najlepszego

Estimated read time 5 min read

Już dziś zapraszamy na koncert grupy Wszystkiego Najlepszego, który odbędzie się 30 września 2023 r. o godz. 18:00 w Tucholskim Ośrodku Kultury. Koszt biletu to 30 zł, można go kupić na stronie biletyna.pl (link) oraz w sekretariacie TOK.

Będzie to gratka dla miłośników poezji śpiewanej w bieszczadzkim klimacie. Wbrew pozorom zespół ma z naszym miastem trochę wspólnego…

Mianowicie jednym z członków jest tucholanin – Tomasz Keszkowski, odpowiedzialny za harmonijkę, gitarę akustyczną i śpiew. W skład zespołu wchodzą również: Justyna Rzeźnikowska – śpiew, instrumenty perkusyjne; Beata Łapińska – śpiew; Maciej Rzeźnikowski – śpiew, gitara klasyczna; Iwo Jankowski – gitara akustyczna, gitara klasyczna, śpiew; Sławek Szymeczko – gitara basowa. Gościnnie często występują z nimi Iza Kamińska na skrzypcach, Krzysztof Pilarski na skrzypcach i Grzegorz Bielawski śpiew.

Zespół Wszystkiego Najlepszego założony został przez Macieja Rzeźnikowskiego w Bydgoszczy. Od początku misją zespołu było tworzenie i śpiewanie piosenek, które nawet wtedy kiedy wykonuje się je tylko  na jednej gitarze nie stracą, piosenek nadających się do wspólnego śpiewania, harmonijnych ale niebanalnych, mających tekst dotykający rzeczy ważnych dla człowieka, który może funkcjonować samodzielnie i porusza struny wrażliwych osób. Pierwszy tekst dla zespołu „Jesienne oczekiwanie” napisała  Ola Bacińska, drugi „Na przekór przyszłej korekcie” napisała na gorąco, w swoim mieszkaniu podczas jednego ze wspólnych spotkań, Krystyna Berndt. I tak się zaczęło.

Potem pojawiły się pierwsze sukcesu i nagrody: pierwsze miejsce na Nocnym Śpiewaniu na Zamku w Uniejowie, pierwsze miejsce na Bakcynaliach w Lublinie za piosenkę „Na przekór przyszłej korekcie”, pierwsze miejsce na Yapie w Łodzi, na Nocnym Śpiewaniu na Zamku w Radzyniu Chełmińskim, na Zamku w Świeciu, na Danielce i wielu innych przeglądach i festiwalach. Ukoronowaniem było pierwsze miejsce, a w następnym roku Grand Prix na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Nagroda  imienia Kuby Wencla za autorstwo piosenek dla Macieja Rzeźnikowskiego, Rajdowa Piosenka Roku  dla „Taradajki” ze słowami Krystyny Bernd i muzyką Macieja Rzeźnikowskiego na Festiwalu Bazuna i  wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Studenckim za „Łapkę niedźwiadka” pamięci Nieznanego Żołnierza z Katynia do słów Anny Leonhardowej.

Od początku do dzisiaj trzon zespołu stanowią: założyciel, autor muzyki i wielu tekstów  Maciej Rzeźnikowski, Justyna Rzeźnikowska  i Beata Łapińska. Prawie od początku w zespole jest też Tomek Keszkowski, który współtworzył pierwszą płytę zespołu. W 1999 kiedy zespół na dwa lata reaktywował działalność  dołączył Iwo Jankowski. Po okresie konkursowym rozpoczęły się występy gościnne i  liczne koncerty.Nocne koncerty na Yapach, Bazunach, niezapomniana „Góra Szybowcowa” organizowana przez Adama Drąga, cykl koncertów „Powtórka z Bazuny” Marka Skowronka, przeglądy Piosenki Studenckiej „Weekend” we Wrocławiu, połączone z urodzinami przyjaciela i dobrego ducha zespołu  Rysia Żarowskiego, sylwestry w Małym Cichym organizowane przez Marka Łukaszczyka czy Sylwestry w Kazimierzu nad Wisłą z Krysią Berndt i przyjaciółmi z Rusinowej Polany, i wiele innych pięknych wspomnień, wspólnych śpiewań. W grudniu 1991 zespół, dzięki przyjaciołom z zespołu Stare Dobre Małżeństwo, wszedł do studia Radia Żak w Łodzi i nagrał kasetę, która została wydana na wiosnę 1992 roku. Ostatni koncert miał miejsce na Przeglądzie „Weekend” we Wrocławiu w kwietniu 1993 roku.

W sierpniu 2017 roku wydawnictwo Dalmafon wydaje płytę zespołu powstałą z materiału zrobionego w Studenckim Radiu Żak w Łodzi i wydanego na kasecie w 1992 roku, zremasterowango, z książeczką zawierającą wszystkie piosenki z płyty. W sierpniu również zespół wystapił na 50 jubileuszowej Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie w bazie Pod Ponurą Małpą To początek kolejnego aktywnego okresu w historii Wszystkiego Najlepszego. Do zespołu dołącza na stałe Iwo Jankowski- bardzo zdolny gitarzysta i wokalista grający  w zespole już w latach  1999-2001, kiedy WN na dwa lata powrócił na scenę, na stałe zagościł też basista Sławek Szymeczko i skład zespołu wykrystalizował się.

Rok 2018 i 2019 to już pełen kalendarz koncertów. Misja pozostała taka sama.We wrześniu 2019 po serii koncertów zespół nagrał nowa płytę 'Wygnani Poeci” zawierającą 14 nowych kompozycji WN aktywnie koncertuje, komponuje nowe piosenki i trzyma się swojej misji oraz swojego motta „wspólne śpiewanie jest szczęściem”.W marcu 2023 zespół wydał kolejną płytę „Małe miasteczka” nagrywaną przez kilka miesięcy w studio i rozpoczął intensywną trasę koncertową. Na płycie znalazło się 12 utworów z muzyką Macieja Rzeźnikowskiego do tekstów Oli Bacińskiej, Krzysztofa Kasperczyka i Macieja Rzeźnikowskiego. Zastój w czasie pandemii pozwolił zespołowi bardzo dokładnie dopracować nowe kompozycje, wybrać właściwe utwory z wielu skomponowanych w tym trudnym czasie. Dzięki temu płyta, zdaniem słuchaczy, stała się  bardzo spójna, ciepła i osobista. Czarowne dzięki dołożyła Iza Kamińska na skrzypcach, Tomasz Pawlicki na flecie, Łukasz Rafiński na flugerhornie i Tomek Pastuszak na harmonijce.


(red.)

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza