Dotacje dla pszczelarzy

Estimated read time 2 min read

Regionalne związki pszczelarskie w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku otrzymały z budżetu województwa łącznie pół miliona złotych na działania związane z zimową ochroną rodzin pszczelich. Z przedstawicielami tych środowiskowych organizacji, których działania na rzecz bioróżnorodności ekosystemów są nie do przecenienia, spotkali się dziś (12 grudnia) marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.


–  Współpracujemy z pszczelarzami od wielu lat, na wielu płaszczyznach, nasza pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego prowadzona jest przez zawodowców. Przekazana dziś pomoc finansowa, dla hodowców w całym regionie z całą pewnością znacząca, to także działanie na rzecz środowiska naturalnego, w którym, jak wszyscy wiemy, pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dotacje dla poszczególnych organizacji wynoszą:

  • Związek Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku – 146 250 zł
  • Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy – 243 900 zł
  • Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu – 109 850 zł.

Przeznaczone są na zakup specjalistycznej wysokobiałkowej mieszanki paszowej (ciasta pszczelego), która trafi do pszczelarzy w całym województwie. Wartość wsparcia jest proporcjonalna do liczby rodzin pszczelich zarejestrowanych w powiatowych inspektoratach weterynaryjnych na danym terenie.

Podczas dzisiejszego spotkania z marszałkiem Piotrem Całbeckim i członkiem zarządu województwa Sławomirem Kopyściem pszczelarze podnosili m.in. kwestie związane z lokalnym rynkiem produktów pszczelich, przede wszystkim miodu, dezorganizowanym przez niekontrolowany napływ wątpliwej jakości tanich produktów z krajów poza Unią Europejską.


(RED.)

Mat. nadesłane.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza