Weekend w kulturze

Estimated read time 3 min read

Koncerty sylwestrowe i noworoczne na stałe wpisały się w repertuar instytucji kulturalnych. Wydarzenia te od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Również w tym roku jednostki prowadzone przez samorząd województwa zapraszają na koncerty i spektakle.

Aż osiem koncertów sylwestrowo-noworocznych organizuje Opera Nova. Pierwszy z nich odbędzie się dziś (28 grudnia). Ostatni koncert zaplanowano na 1 stycznia. Od 29 do 31 grudnia na scenie operowej artyści będą się pojawiać dwa razy dziennie. Wystąpią soliści, chór, balet i orkiestra Opery Nova. Gościnnie wystąpią Agnieszka Przekupień, Karol Drozd, Tomasz Pałasz oraz Michał Wierzbowski. Publiczność usłyszy utwory w opracowaniach i aranżacjach m.in. Krzysztofa Herdzina, Tomasza Szymusia, Tomasza Filipczaka, Przemysława Zycha i Daniela Nosewicza. Reżyserem koncertu jest Sebastian Gonciarz, a autorem scenariusza Szymon Jachimek.

Na sylwestrowe wydarzenia muzyczne zaprasza również Filharmonia Pomorska. W sobotę i niedzielę (30 i 31 grudnia) odbędą się cztery koncerty, podczas których zabrzmi muzyka z oper i operetek. W repertuarze znajdą się „Marsz Radetzky`ego” Johanna Straussa, „Habanera z opery Carmen” Georges’a Bizeta oraz „Kankan” z operetki „Orfeusz w Piekle” Jacques’a Offenbacha. Na scenie filharmonii wystąpią Iwona Socha (sopran), Monika Ledzion-Porczyńska (mezzosopran), Piotr Maciejowski (tenor), Artur Janda (bas) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na sylwestrową podróż przez najlepsze polskie i zagraniczne piosenki filmowe oraz musicalowe. Teatr zaplanował jeden koncert, który odbędzie się 31 grudnia. Przed publicznością wystąpią Martin Fitch (Marcin Mroziński) i Weronika Bochat-Piotrowska, a akompaniować im będzie Marcinem Nagnajewicz. Wykonawcy zaprezentują piosenki z „Krainy lodu”, „Króla lwa”, „Narodzin gwiazdy”, „Grease”, „Dirty Dancing” i z filmów o agencie Jamesie Bondzie.

Na ostatni weekend roku bogaty repertuar przygotował Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Na scenie na zapleczu od czwartku do soboty (28-30 grudnia) wystawiane będzie przedstawienie „Być jak Thelma i Louise”. Na dużej scenie od piątku do niedzieli (29-31 grudnia) publiczność będzie miała okazję zobaczyć „Karierę Nikodema Dyzmy”.

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Pałac Lubostroń w Lubostroniu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu


(red.)

Mat. partnera.

Koncert sylwestrowo-noworoczny w Operze Nova zostanie zaprezentowany osiem razy fot. wstępna Simona Skrebutėnaitė

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza