Uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa

Estimated read time 2 min read

Marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, radni województwa Ewa Mes i Marek Domżała, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wicewojewoda kujawsko-pomorskie Michał Koniuch, poseł RP Agnieszka Kłopotek oraz działacze środowisk wiejskich złożyli dziś (22 stycznia) wieńce i kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa w Parku Ludowym w Bydgoszczy. Obchodzimy 150. rocznicę urodzin tego wybitnego polityka i działacza ruchu ludowego, jednego z ojców odrodzonej w 1918 roku niepodległej Polski. Rok 2024 jest w naszym kraju Rokiem Wincentego Witosa.

– Był chłopem z krwi i kości, człowiekiem, który nigdy nie zapomniał skąd się wywodzi i kogo reprezentuje. Ukochał swój lud, ale ponad interes chłopów przedkładał miłość do ojczyzny. Składam hołd wielkiemu przywódcy, wielkiemu Polakowi Wincentemu Witosowi – mówił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem marszałek Piotr Całbecki.

Trzykrotny polski premier urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w Małopolsce, w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, posłem na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa (Reichsratu). Nigdy nie odciął się od chłopskich korzeni; uważa się, że to on obudził świadomość narodową polskich chłopów. Do dziś pozostaje niekwestionowanym autorytetem dla związanych w polską wsią działaczy społecznych i polityków.

Centralne krajowe uroczystości rocznicowe odbyły się 14 stycznia w Wierzchosławicach, gdzie znajduje się grób Witosa. (Zmarł w październiku 1945 w Krakowie, jego pogrzeb stał się wielotysięczną manifestacją ruchu ludowego, tłumny kondukt pogrzebowy przebył pieszo drogę Kraków-Wierzchosławice.)


(red.)

Mat. nadesłane.

fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza