Dom Heleny Grossówny został uroczyście otwarty!

Estimated read time 3 min read

Dom, w którym mieszkała aktorka i uczestniczka powstania warszawskiego Helena Grossówna został uratowany, rozebrany i odbudowany od podstaw. W środę (3 kwietnia) nastąpiło jego otwarcie. Uczestniczyli w nim marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku Katarzyna Lubańska.

– To miejsce będzie służyć kulturze, sztuce i zachęcać młodych ludzi do twórczości – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który zwrócił się również do obecnej na uroczystości młodzieży. – Będziecie mogli tutaj przychodzić, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Niech to miejsce wypełni się kulturą i twórczością.

Po otwarciu Dom Grossówny stanie się miejscem popularyzacji wiedzy, w którym zaprezentowane zostaną osiągnięcia nie tylko Heleny Grossówny, ale również innych artystów teatralnych i filmowych naszego województwa. W obiekcie będą organizowane również także, konferencje i spotkania.

Wybudowany pod koniec XIX wieku Dom Grossówny, stał przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża. W związku z planami inwestycyjnymi nieruchomość miała zostać zburzona. Budynek uratowano przed zniszczeniem dzięki porozumieniu z właścicielem, który przekazał go samorządowi województwa. Marszałek Piotr Całbecki podjął decyzję o przeniesieniu i odbudowaniu obiektu w nowej lokalizacji. Po inwentaryzacji Dom Grossówny został powtórnie złożony z wykorzystaniem oryginalnych elementów i uzupełniony elementami odtworzonymi przy ul. Wola Zamkowa.

– Odbudową oddajemy szacunek naszej historii i przodkom. W tych domach o prostej architekturze mieszkali robotnicy z rodzinami, którzy również tworzyli historię Torunia – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa zostało inwestorem projektu, a inwestorem zastępczym spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Dom Grossówny odbudowała firma Modern House Józefa Stasiaka z Raby Wyżnej (Małopolskie). Całkowita wartość projektu wyniosła 6,8 mln zł. Dofinansowano go z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 kwotą 3,6 mln zł.

Helena Grossówna urodziła się w Toruniu w 1904 roku. Młodość spędziła w domu przy ówczesnej ul. Wodnej (dziś ul. PCK). Ukończyła toruńską szkołę baletową. Występowała w teatrach w Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie. Na ekranie kinowym zadebiutowała w 1935 roku. W czasie II wojny światowej wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim, a po nim została osadzona w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Po wojnie wróciła do Polski. Występowała w teatrach i produkcjach filmowych. Zmarła w 1994 roku.


(red.)

Mat. partnera.

Fot.Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza