43 lata rolniczej Solidarności

Estimated read time 2 min read

12 maja przypadała 43. rocznica zarejestrowania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność. W rocznicowych obchodach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

– Oddajemy cześć tym, którzy nie tylko zbierali plon kujawsko-pomorskiej ziemi, ale byli także siewcami wolności, walczącymi o niezależność polskiej wsi – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Sobotnie (11 maja) uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance. Samorządowcy, działacze i przedstawiciele rolniczej Solidarności oraz mieszkańcy regionu zebrali się również na skwerze u zbiegu ulic Podgórnej i Staszica w Toruniu pod tablicą upamiętniającą bohaterską postawę rolników. Zobacz 42 lata rolniczej Solidarności

Wiązanki kwiatów złożone zostały także pod pomnikiem pamięci chłopów i ziemian w Parku Pamięci i pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z 1981 roku, znajdującą się na ścianie gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Zobacz 40 lat rolniczej Solidarności (dużo zdjęć)

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność został zarejestrowany 12 maja 1981 roku, po wieloletnich działaniach i dzięki determinacji polskich rolników. Był pierwszą w powojennej Polsce, niezależną od władz komunistycznych, chłopską organizacją związkową. Odegrał kluczową rolę w przemianach politycznych w naszym kraju.


(red.)

Mat. partnera.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza