20 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bydgoski Festiwal Muzyczny

2 min read

w piątek (20 września) w Filharmonii Pomorskiej rozpoczyna się wielkie święto muzyki, czyli 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Wydarzenie zainaugurują dzieła twórców romantycznych oper, usłyszymy uwertury do dramatów Wagnera i „Quattro Pezzi Sacri” Verdiego.

– Bydgoski Festiwal Muzyczny to jedna z najstarszych tego rodzaju międzynarodowych imprez w Polsce, to także jedna z kulturowych marek regionu. Serdecznie zapraszam na wszystkie festiwalowe koncerty, jak zwykle na  najwyższym poziomie artystycznym  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Koncert na rozpoczęcie tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Towarzyszyć jej będzie jeden z najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce, Chór Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

Przed nami także wieczór z tradycyjną pieśnią z regionu południowych wysp Japonii, koncert „Moniuszko 2019”, podczas którego artyści wykonają kantaty „Milda” i „Nijoła, „Wokalizy srebrnego ekranu”, czyli muzyka ze znanych produkcji kinowych, m.in. pieśń Heleny z filmu „Ogniem i mieczem”, wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”, adagietto z V Symfonii, wykorzystane  w filmie „Śmierć w Wenecji”, a także prawykonanie kompozycji Łukasza Godyli, na którą składa się cykl dwunastu pieśni kaszubskich „Boska wola”. Na zakończenie festiwalu zaplanowano jedno z największych dzieł oratoryjnych na świecie „Messa da Requiem” Verdiego. Utwór zaprezentują bydgoscy symfonicy i utytułowani artyści z Ukrainy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie Filharmonii Pomorskiej

Bydgoski Festiwal Muzyczny to jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce, o najdłuższej tradycji w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja odbyła się w 1963 roku z inicjatywy wieloletniego dyrektora filharmonii Andrzeja Szwalbego.

Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Festiwal obywa się przy wsparciu finansowym samorządu.


kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook