23 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Komunikat Starosty Tucholskiego i… redakcyjny komentarz

3 min read

Informujemy, że na dzień 26.03.2020 r. kwarantanną objętych jest 281 osób na terenie Powiatu Tucholskiego. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 71 osób.

Nie ma osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie koronawirusem SARS CoV-2/COVID. Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu jest stale monitorowana.

Starosta Tucholski
Michał Mróz

***

Naszemu Starostwu dziękujemy za najnowsze informacje.

Z poprzedniej aktualizacji dowiedzieliśmy się, że w Tucholi przygotowano specjalne miejsce dla osób, które poddane będą kwarantannie. Zapewne dotyczy to głównie osób, które przyjechały z innych państw. W tym celu dokonano pewnych zmian w tucholskim ZAZ-ie, który w takich sytuacjach jest niezawodny, o czym przekonaliśmy się podczas ostatniej nawałnicy. Według naszych informacji do kwarantanny w tym miejscu trafią pierwsze  osoby, jest ich niewiele. Docelowo ZAZ ma przygotowane ponad sto miejsc.

Rzecz ważna, a nawet szokująca, mamy informacje, że w niektórych miejscowościach wytworzyły się zupełnie absurdalne sytuacje, które lawirują na krawędzi absolutnie bezpodstawnych prób   stygmatyzacji osób, które  w niewielkich społecznościach posądzane są przez bliźnich, o zakażenie wirusem. Dodajmy, że osoby te przebywają w kwarantannie, NIE OZNACZA TO, ŻE SĄ ZARAŻONE!!!!!!!!!!!!!!!!!! TO PROFILAKTYKA – ZAPOBIEGANIE!!!!!!!!!!!! CZY TO TAK TRUDNO ZROZUMIEĆ?

Jasno wynika z tego,że mylone są pewne pojęcia, a niektóre posądzenia opierają się na głupawych plotkach, które roznoszą znudzeni narodową kwarantanną ludzie. Można powiedzieć, że prócz narodowego siedzenia w domu, do niebywałych rozmiarów rozwinął się monitoring okienny. Z nudów ludzie wiszą w oknach i obserwują otoczenie. Wydarzeniem jest pojawienie się policyjnego radiowozu, z którego wysiadają policjanci, aby sprawdzić, czy poddany kwarantannie przebywa w swoim domu, mieszkaniu itd.

To kompletnie niezrozumiałe działanie policjantów zapewne wymusił system, ale czy tak trudne jest wykorzystanie do tych celów radiowozów bez oznaczeń i policjantów ubranych po cywilnemu? Czy sprawdzenia nie można dokonać bez wychodzenia z auta? Ten problem poddajemy pod przemyślenie ludziom, którzy władni  są to zmienić lub udoskonalić.

Mamy informacje, że w jednej z miejscowości spoza naszego powiatu, lokalny sklep odmówił obsługi dwojga klientów, którzy chcieli zaopatrzyć się w żywność, powodem było przeziębienie jednego z nich. Zarówno obsługa sklepu, jak i przebywający tam klienci w bezceremonialny sposób wyprosili parę.

Jak się do tego odnieść? Czy to nie są pierwsze objawy paranoi?

***********

Nadzór epidemiologiczny (zapobiegawczy) – obserwacja osoby zdrowej bez ograniczania jej swobody przemieszczania się.

Kwarantanna – dotyczy osoby zdrowej i jest prowadzona w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia. Zaleca się ją tym, którzy mogli mieć kontakt z patogenem. Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by każda osoba wracająca z Chin czy innego kraju objętego epidemią, zadzwoniła do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która sprawuje nadzór epidemiologiczny. W sanepidzie przeprowadzany jest wywiad. Jeżeli nic się nie dzieje, pracownik sanepidu rekomenduje pobyt w domu (kwarantannę). Jeśli w ciągu 14 dni nie wystąpią żadne objawy, to kończy się okres samokontroli.

Izolacja – dotyczy osoby chorej albo podejrzanej o zakażenie chorobą zakaźną.

Hospitalizacja – w przypadku pojawienia się objawów zakażenia pacjent jest izolowany i trafia do szpitala.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook