Konkurs Samorząd PRO FAMILIA

Estimated read time 3 min read

Jeszcze nie tak dawno „Dobra zmiana”, przekonywała nas do tego, abyśmy mnożyli się jak króliki, efekt? Wyjechało z Kraju prawie 3 miliony młodych Polaków. I co teraz? Rząd ma nowy pomysł…

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej startuje z drugą edycją konkursu „Samorząd PRO FAMILIA”, którego celem jest promowanie działań prorodzinnych realizowanych przez gminy. – Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego wizerunku rodziny. Chcemy wyróżnić samorządy, które najlepiej realizują te zadania – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zasady konkursu Samorząd Pro Familia

Konkurs jest skierowany do gmin z całej Polski. Prowadzony będzie w dwóch etapach. W pierwszym Kapituła konkursu zweryfikuje i oceni zgłoszenia samorządów. Gminy swoje zgłoszenia – wypełniony Formularz zgłoszeniowy, którego integralną częścią jest ankieta oraz Opis długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej – mogą wysyłać od 21 stycznia do 31 marca br.

Kapituła – najpóźniej do 7 maja br. – wybierze po trzy gminy, spośród gmin, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w każdej z kategorii;

 • Gmina wiejska;
 • Gmina wiejsko-miejska; gmina miejska do 20 tys. mieszkańców;
 • Gmina miejska powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców;
 • Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.

Kapituła może wskazać też gminy, które będzie chciała dodatkowo wyróżnić w konkursie.

W jego drugim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej, w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Polityki Demograficznej, wybierze po jednej gminie w każdej z kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w maju br.

– Realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin, niezależnie m.in. od ich statusu materialnego. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny jak również tworzeniu pozytywnego wizerunku rodziny, w tym również małżeństwa i rodzicielstwa). Chcemy wyróżnić te gminy, które najlepiej realizują te zadania i tworzą odpowiednie warunki funkcjonowania wszystkich rodzin, a także powstawania nowych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Cele konkursu Samorząd Pro Familia

Celem konkursu Samorząd Pro Familia jest:

 • promowanie działań prorodzinnych w ramach zadań realizowanych przez samorządy gminne;
 • promowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych jako podmiotów tworzących optymalne warunki do funkcjonowania rodzin;
 • wybór wiodących gmin, których działania w zakresie polityki prorodzinnej, przynoszą efekty w postaci poprawy warunków funkcjonowania rodzin i mogą być przykładem „dobrych praktyk”.To druga edycja konkursu, którego organizatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji, do udziału zgłosiło się 236 gmin. Laureatami zostali Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice.

  Dodatkowo zostały przyznane trzy wyróżnienia minister rodziny i polityki społecznej, które otrzymały Sędziszów Małopolski, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia. Kapituła konkursu wyróżniła również Kępice oraz Nysę.

  Partnerem konkursu jest Fundacja Orlen.

Konkurs Samorząd Pro Familia


(red.)

gov.pl

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza