To zadziwiające jak bardzo mało wiemy o sąsiednich miejscowościach, osobliwych miasteczkach. Wielokrotnie Czytelnicy i Widzowie informowali nas o tym, że tucholanie praktycznie nie podróżują, za to bardzo chętnie i bez powodu krytykują lub wręcz wyśmiewają sąsiadów. Trudno powiedzieć dlaczego, ale to głupie i krzywdzące. Odwiedziliśmy Kamień Krajeński i jesteśmy zachwyceni.
Miasto i gmina Kamień Krajeński leży w środkowej części Wysoczyzny Krajeńskiej, zwanej inaczej Pojezierzem Krajeńskim. Administracyjnie teren ten stanowi północną cześć powiatu sępoleńskiego i leży w północno-zachodniej części województwa kujawsko – pomorskiego. Rzut oka na mapę administracyjną Polski pozwala stwierdzić, że Gmina Kamień Krajeński od południa graniczy z gminą Sępólno Krajeńskie, od wschodu z gminą Kęsowo, od północy z gminą Chojnice, natomiast od zachodu z gminami Debrzno i Człuchów. Granica z tymi dwiema ostatnimi gminami jest częścią przedwojennej granicy Polski z Niemcami. Siedzibą gminy jest miasteczko Kamień Krajeński liczące 651 lat i 2367 mieszkańców.
Rozciągłość południkowa gminy wynosi około 15 km a równoleżnikowa około 17 km. Długość granic to 67 km, z czego granice naturalne 16 km przechodzące od zachodu na rzece Kamionce i od pn.-zach. przez Jezioro Niwskie i Zamarte. Powierzchnia gminy wynosi 16.321 ha, co stanowi 0,91% obszaru województwa kujawsko – pomorskiego. Jest zatem gminą średniej wielkości i stanowi jedną ze 144 jednostek administracyjnych województwa kujawsko – pomorskiego.
Do stolicy województwa – Bydgoszczy odległość wynosi 70 km. Przez teren gminy przechodzi droga krajowa nr 25 Bobolice – Konin oraz linia kolejowa relacji Nakło n/Notecią – Chojnice. Linia ta powstała przed stu laty, biegnie z południa na północ i przecina całe Pojezierze Krajeńskie aż po jego krańce.
(red.)
portal.kamienkr.pl