27 czerwca w Toruniu odbyło się spotkanie dotyczące przeprowadzonego przez Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku Audytu Krajobrazowego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Opracowane w ramach audytu dokumenty dostępne są na stronie internetowej Biura: https://biuro-planowania.pl/62/audyt-krajobrazowy-informacje
Projekt jest obecnie wyłożony do publicznego wglądu, można więc zgłaszać do niego uwagi. W kolejnym etapie audyt zostanie przyjęty przez Sejmik Województwa, stając się aktem prawa miejscowego i stanowiąc podstawę do opracowania kierunków rozwoju województwa. Od tego momentu wszystkie gminne plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały być uzgadnianie z wynikami audytu, uwzględniając zawarte w nim wnioski i ustalenia. Będzie on też odnośnikiem do uzgodnień przy ocenie oddziaływania na środowisko niezbędnej przy większych inwestycjach.
Jednym z zaleceń Audytu jest rezygnacja na obszarach priorytetowych z budowy dominant krajobrazowych, czyli np. turbin wiatrowych. Dlatego też niezwykle ważna jest szczegółowa analiza tego dokumentu już na obecnym etapie, by zapobiec późniejszym problemom przy planowaniu inwestycji gminnych oraz innych inwestycji realizowanych na terenie poszczególnych samorządów.
W audycie zidentyfikowano liczne krajobrazy priorytetowe (krajobraz podlegający ochronie) na terenie wszystkich gmin Powiatu Tucholskiego. Jako obiekt unikatowy ujęte zostało Fojutowo. Oprócz tego, jako warte ochrony lokalne formy architektoniczne zabudowy wskazano borowiackie wioski takie jak: Bysławek, Krąg, Lińsk, Lubocień, Łążek, Nowy Sumin, Ostrowo, Rosochatka i Rzepiczna (spoza naszego powiatu na liście znalazły się jedynie Lipinki i Miedzno).
Przedstawiciele Biura, w odpowiedzi na pytanie zadane przez przedstawiciela Powiatu Tucholskiego, stwierdzili, że nie mają bezpośredniego wpływu na ustalanie przebiegu linii wysokiego napięcia, które będą niewątpliwie znaczącą dominantą w krajobrazie. Będą oni jednak starali się poprzez samorząd wojewódzki aktywnie uczestniczyć w konsultacjach społecznych prowadzonych w tym temacie. W dyskusji poruszany był też temat edukacji i informowania społeczeństwa o istotnych walorach krajobrazowych i ich znaczeniu – dla rozwoju turystyki, dla ładu przestrzennego i dla harmonijnego rozwoju. Planowany jest cykl konferencji upowszechniających audyt, z zainteresowaniem przyjęto też propozycję konkursów dla dzieci i młodzieży dotyczących walorów krajobrazowych. W kuluarowych dyskusjach zwracano też uwagę na to, że duża część społeczeństwa nie przywiązuje szczególnej wagi do krajobrazu, stawiając interesy gospodarcze ponad ład przestrzenny. Brak jest mechanizmów kompensacyjnych dla właścicieli terenów objętych ochroną.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w tym przede wszystkim samorządy gminne, do uważnej lektury opracowania i do zgłaszania swoich uwag do niego – szczególnie w kwestii krajobrazów priorytetowych.
(red.)
tucholski.pl