Obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza wynosi blisko 16 milionów złotych. Dotacje trafiły na realizację blisko 200 przedsięwzięć w całym regionie.
– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem i zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego konsekwentnie wspieramy ich działania.
Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło 300 tysięcy złotych. Wśród 189 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.
Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:
- przeprowadzenie prac restauratorskich kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
- kontynuację prac konserwatorskich przy elewacji kościoła pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu
- konserwację zabytków we wnętrzu kościoła parafialnego pw. Świętego Krzyża w Łowiczku (powiat aleksandrowski)
- remont pokrycia i konstrukcji połaci dachu budynku kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Sadłowie (w powiecie rypińskim)
- wykonanie remontu konserwatorskiego zabytkowego kolumbarium (1733 r.) w Chodczu (powiat włocławski).
Najbliższe prelekcje, podczas których przedstawiony zostanie zakres prac:
- 15 sierpnia o godz. 10.45 – kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie (powiat mogileński)
- 16 sierpnia o godz. 17.40 – kościół św. Jana Chrzciciela w Pluskowęsach (powiat golubsko-dobrzyński)
(red.)
Mat. partnera.
Fot. Mariusz R.Fryckowski