Kilka dni temu w Ośrodku kultury w Świeciu odbył się jeden z wielu koncertów na trasie Dona Vasyla z rodziną. Koncert zorganizował przedstawiciel zespołu Adam Wielewski z Tucholi, który z muzyką cygańską związany jest od lat.
Artyście z takim dorobkiem się nie odmawia, nasze kamery zarejestrowały występ, a my obejrzymy jego fragmenty, prócz tego nasza redakcja wykonała sesję fotograficzną zespołu. Fotografie te staną się podstawą do wykonania plakatów zespołu.
Jaka jest muzyka cygańska? Dobra, niesie za sobą spory ładunek emocjonalny, a sami bohaterowie wydają się być ostatnimi z wolnych ludzi, dla których ważne są: wspólnota, rodzina, patriotyzm, co podkreślają na każdym kroku. Idą przez życie z uśmiechem od czasów taborów do dzisiaj. Nie mam ambicji wchodzenia w buty Jerzego Ficowskiego, a tym bardziej nie chcę oceniać poezji Papuszy, ale każdy, kto choć trochę chce poznać tych wyjątkowych Polaków, powinien sięgnąć do ich historii.
Don Vasyl jest poetą, animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji „Kujawy piórem malowane” (1995) oraz „Twórcy regionu 2” (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy „Pasażerowie niebieskiego taboru” (1998, wznowienie 2005) oraz śpiewnika „ Piosenki Don Vasyla – Jedno jest niebo dla wszystkich” (2007) a także twórcą monologu Cyganki do spektaklu „ Mam na imię Psyche” w reżyserii Marka Wysockiego, w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej. Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2013 roku. Dwie ostatnie solowe płyty Don Vasyla „Niech pędzą konie” z 2011 roku oraz „Gdzie moja młodość” z 2013 roku zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez fanów nie tylko muzyki cygańskiej. Don Vasyl & Roma Don Vasyl jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów.
Don Vasyl został uhonorowany Złotą Odznaką z okazji 25 lecia NSZZ Solidarność w 2005 roku oraz w tym samym roku odznaczeniem Zasłużony Dla Kultury Polskiej. W roku 2006 otrzymał medal za zasługi dla województwa kujawsko – pomorskiego oraz medal Stanisława Staszica – odznaczenie ciechocińskiej Rady Miasta. W 2016 roku został odznaczony medalem Gloria Artis za całokształt dokonań artystycznych, a Ciechocinek uczynił go honorowym obywatelem miasta.
(mrf.)