Wspólne ćwiczenia obronne służb „Wisła 24”

Estimated read time 6 min read

W dniach 16 i 17 października 2024 r. odbyły się, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski, ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Wisła 24”. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie służby, starostwa powiatowe, wybrane urzędy miast, gmin i szkoły oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Podczas ćwiczeń zrealizowane zostały trzy scenariusze:

  • Atak terrorystyczny na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim
  • „Tykający” pakunek nieznanego pochodzenia w budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni
  • Niebezpieczna substancja wyciekająca z ładunku CARGO w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

Na szczęście to tylko scenariusze wspólnych ćwiczeń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, który miał na celu sprawdzenia jak współdziałają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli w sytuacji zagrożenia.

Realizowane ćwiczenia miały na celu przetrenowanie reagowania w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności uczestników ćwiczeń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz doskonalenie współdziałania sił różnych szczebli i rodzajów służb w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej, a także rozwijania umiejętności współdziałania pomiędzy służbami.

Wyciągnięte wnioski i spostrzeżenia z pewnością pozwolą na lepsze, a także skuteczniejsze przygotowanie służb do działań w sytuacji kryzysowej oraz udoskonalą koordynację działań w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia obywateli.

Atak terrorystyczny na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim

Uzbrojony napastnik wtargnął do szkoły, wziął zakładników i zabarykadował się w jednym z pomieszczeń na terenie obiektu – takie zgłoszenie otrzymał dyżurny sępoleńskiej komendy. W czwartek (17.10.2024) o godzinie 9:00 terrorysta dokonał ataku na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim. Z informacji przekazanych dyżurnemu wynikało, że uzbrojony dywersant wpada do szkoły, bierze zakładników, a następnie barykaduje się z częścią z nich  w jednym z pomieszczeń. Kilkoro zakładników zostało rannych. Na miejscu pojawiają się policjanci, którzy potwierdzają informacje uzyskana od dyrektora szkoły o ataku sabotażysty. Dyżurny natychmiast powiadamia odpowiednie służby i instytucje o zagrożeniu terrorystyczny. Patrole policyjne blokują drogi znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu, a strażacy z Państwowej Straży Pożarnej są w gotowości do udzielenia pomocy poszkodowanym, a także pomocy przy ewakuacji szkoły. Na miejscu pojawia się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji, którego zadaniem będzie wyeliminowanie  napastnika oraz odbicie uwięzionych osób. Akcji towarzyszą huki i wystrzały z broni. Napastnik zostaje obezwładniony. W trakcie działań okazuje się, że dywersant podkłada na terenie szkoły ładunek wybuchowy. Zapada decyzja o natychmiastowej ewakuacji zagrożonego wybuchem obiektu. Na miejsce zostają wezwani policyjni saperzy, którzy zabezpieczają i neutralizują niebezpieczny pakunek.

Organizatorem ćwiczeń był Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim oraz Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim i Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Obserwatorami epizodu praktycznego byli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, samorządowcy, wybrani dyrektorzy szkół z terenu powiatu sępoleńskiego oraz  Komendant Powiatowy Policji  nadkom. Marcin Szulczyk i asp. szt. Arkadiusz Sontowski.

„Tykający” pakunek nieznanego pochodzenia w budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni

Policjanci z komisariatu w Kcyni otrzymali zgłoszenie od jednego z pracowników Urzędu Miejskiego w Kcyni, że w jednym z pomieszczeń budynku znalazł on „tykającą” torbę z wystającymi przewodami. Po potwierdzeniu tej informacji na miejsce została skierowana grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Przybyli funkcjonariusze sprawdzili pomieszczenia w budynku oraz stwierdzili, iż w torbie może znajdować się materiał wybuchowy. W związku z powyższym ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się w środku, a policjanci zabezpieczyli miejsce interwencji, odgradzając je taśmą. Następnie do akcji wkroczyli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Bydgoszczy, którzy zabezpieczyli ujawniony materiał wybuchowy i przetransportowali go w bezpiecznej miejsce, by zneutralizować.

Obserwatorami epizodu praktycznego byli: Sławomir Szymański Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego K-P Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Jerzy Gawęda Kierownik Oddziału Spraw Cywilnych i Obrony Cywilnej, Michał Dubkowski wicestarosta nakielski, Jerzy Tucholski pełnomocnik ds. informacji niejawnych w starostwie powiatowym w Nakle nad Not., Agnieszka Bieńkowska – Śliwińska, zastępca wójta gminy Wielgie wraz z Tomaszem Marczewskim komendantem OSP Wielgie.

Na miejscu obecni byli przedstawiciele policji i straży pożarnej m.in. KPP w Nakle nad Not., Komisariatu Policji w Kcyni, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Bydgoszczy, Funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego, grupy dochodzeniowo – śledczej, Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie, Komendant Gminny OSP, OSP Kcynia, dowódca JRG Szubin.

Niebezpieczna substancja wyciekająca z ładunku CARGO w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.

W trakcie kontroli bezpieczeństwa ładunków przewożonych drogą lotniczą, jeden z pracowników patrolu SOL zauważył wyciekającą substancję z jednego z pojemników, które oczekiwały na kontrolę w strefie CARGO. Wyznaczona została strefa zagrożenia, a na miejsce zadysponowany został zespół minersko–pirotechniczny Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, który po przeprowadzonym rozpoznaniu CBRN (tj. dot. zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych), potwierdził zagrożenie chemiczne oraz podwyższony poziom promieniowania. Dzięki natychmiastowej reakcji służb, szybko uniemożliwiono uwalnianie się substancji chemicznej i zniwelowano poziom promieniowania. W wyniku prowadzonych działań poszkodowany został operator Służby Ochrony Lotniska, któremu udzielono pierwszej pomocy.

Ćwiczenie zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z Portem Lotniczym Bydgoszcz S.A., Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej – Placówką w Bydgoszczy oraz 8. Kujawsko–Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej.

W szkoleniowej akcji ratunkowej wzięły udział służby Lotniska Bydgoszcz – Służba Ochrony Lotniska, Lotniskowa Służba Ratowniczo–Gaśnicza, Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z bydgoskiej Placówki SG, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Grupa Ratownictwa PCK w Bydgoszczy, 8. Kujawsko–Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego poziomu miasta Bydgoszczy oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, jak również studenci Katedry Medycyny Ratunkowej – CM Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

****

Podejrzana paczka w Urzędzie Gminy Kęsowo 

Scenariusz opracowany na potrzeby wczorajszych (16.10.2024r.) ćwiczeń pod kryptonimem „Brda 24” zakładał, że w Urzędzie Gminy Kęsowo została podłożona podejrzana paczka. Rolą policjantów było jej odnalezienie i ustalenie, czy stanowi zagrożenie. W kolejnym etapie działań doszło do pożaru budynku, gdzie niezbędna była ewakuacja znajdujących się w nim osób. Funkcjonariusze wyprowadzili w bezpieczne miejsce pracowników urzędu. Następnie do akcji przystąpili strażacy z Tucholi oraz ochotnicy z pobliskich jednostek, którzy zajęli się wykryciem źródła ognia oraz jego neutralizacją. [Przyp.Red.]


(red.)

gov.pl


Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza