11 listopada w całym kraju obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wojewódzkie uroczystości w Toruniu zorganizowali wspólnie marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, prezydent Torunia Paweł Gulewski i dowódca garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski.
– Kolejne rocznice odzyskania niepodległości wciąż rozpalają nasze serca i umysły. Serca i umysły Polaków, dla których to wydarzenie było i wciąż jest spełnieniem marzeń o wolnej, niepodległej Ojczyźnie. […] „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” pisał Norwid. Wymaga więc solidarności, sprawiedliwości, równości i braterstwa, praworządności i uczciwości, a ponad to wierności tradycji naszych ojców – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
– Czy dziś, kiedy żyjemy w wolnym kraju nie mierzymy się z kolejnymi wyzwaniami? Nękani wewnętrznymi kłótniami, zewnętrznymi wstrząsami, wojną w Ukrainie i innymi światowymi kryzysami. Warto więc sięgnąć do historii naszych przodków – tych wielkich, o których rozpisują się podręczniki, ale może przede wszystkim naszych rodziców i dziadków. Każdy z nas nosi w sercu kawałek Ojczyzny i każdy z nas jest zobowiązany dopisać jej kolejny rozdział.
Uroczystą mszę w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w latach 1918 – 1921 (na cmentarzu komunalnym) i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na Rynku Staromiejskim odbywają się także pokazy grup rekonstrukcyjnych, niepodległościowa gra terenowa oraz koncert pieśni patriotycznych.
Bydgoska uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym rozpoczęła się w południe na Starym Rynku. O 11 w Katedrze Bydgoskiej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Obchodom towarzyszą rajd rowerowy, turniej szachowy i bieg Niepodległości
W obchodach w Inowrocławiu, które odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich wzięła udział przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
– Gromadząc się pod biało-czerwonymi flagami, manifestujemy narodową jedność i dumę ze wspólnej historii, pięknej tradycji i polskiej kultury. (…) Niech to nasze rocznicowe spotkanie, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, rozmowy i gesty będą wyrazem wdzięczności za to, co zawdzięczamy naszym przodkom. Celebrujmy i cieszmy się wolnością, która jest owocem trudnych wyborów i walk wielu pokoleń, ich determinacji, odwagi i niezłomnej wiary w wolną i suwerenną Polskę – napisał marszałek Piotr Całbecki w swoim liście wystosowanym do samorządowców z naszego regionu przed Świętem Niepodległości.
List marszałka Piotra Całbeckiego
W przeddzień obchodów niepodległościowych marszałek Piotr Całbecki tradycyjnie podjął uroczystą kolacją w podtoruńskim Przysieku osoby zasłużone dla Niepodległej. Zaproszeni zostali m. in. kombatanci i działacze opozycji niepodległościowej sprzed 1989 roku, osoby odznaczone najwyższym regionalnym odznaczeniem Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz przedstawiciele świata kultury i służb mundurowych.
Patriotyczny piknik z okazji Dnia Niepodległości odbył się także w Brukach Unisławskich (w powiecie chełmińskim).
Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą kulinarne doznania zorganizowane w związku z akcją „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Podczas dwudniowego Festiwalu Gęsiny na odwiedzających czekają świeże gęsie tuszki, potrawy z gęsiny i produkty regionalne. Nie brakuje także pokazów kulinarnych. W tym roku są z nami Karol Okrasa, Robert Sowa, Marcin Szukaj i Mirosława Wilk. Program na stronie www.czasnagesine.pl
W środę (13 listopada) w Rzymie odbędzie się piknik narodowy z okazji Święta Niepodległości, współorganizowany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej.
(red.)
Mat. partnera.
Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP