Z czym kojarzy się państwu gołąb? Tak, jest wszędzie, żyje prawie wszędzie i brudzi jak zwariowany i właściwie uznajemy go za przyjaźnie usposobionego szkodnika, podatnego na ptasią grypę. I znowu stek bzdur, które do tego niezwykle inteligentnego ptaka przywarły, jak opiłki żelaza do magnesu.
Są piękne, zadbane, podawana jest im najlepsza karma, leki, słowem wszystko to, co najlepsze, bo hodowla gołębi to pasja wyjątkowych ludzi, którzy swoim pupilom oddani są bez reszty. Rzeczywiście to ludzie o gołębich sercach.
Gościliśmy ich wszystkich przez dwa dni w Tucholi, którą wybrano na centrum XXVIII WYSTAWY GOŁĘBI POCZTOWYCH POMORZA ŚRODKOWEGO.
Przyjechali do nas pasjonaci z różnych stron Polski. Wystawili łącznie prawie trzysta ptaków, zdecydowaną większość stanowiły samiczki. Nie do końca wiedziały co się dzieje, zapewne myślały, że przed nimi kolejny daleki lot do domu, na wszelki wypadek przechylając się na skrzydełko w ciszy przysypiały – odpoczywały i nie przeszkadzali im zwiedzający, do widoku ludzi są przecież przyzwyczajone i ufają im.
Pierwszy dzień wystawy to skrupulatna ocena ptaków, tym zajmują się sędziowie wysokiej klasy. Każdy gołąb zostaje sprawdzony, a dane o nim trafiają do specjalnego rejestru.
Sędziowie to również pasjonaci, każdy z ptaków traktowany jest jak żywy klejnot, wszystko odbywa się powoli, delikatnie, ptaki nie odczuwają najmniejszego stresu.
Na wystawie spotykamy wielu kolegów, w kilku przypadkach nawet nie wiedzieliśmy o ich pasji.
Gołąb jest niezwykle inteligentny i przystosowany, właśnie, do czego?
Gołębie potrafią wrócić do domu, potrafi określić swoje położenie oraz ma ujemność wyznaczenia kierunku lotu. Mają swoisty kompas i nawigację, wytworzyła te umiejętności natura. Proszę sobie wyobrazić, że gołębie w czasie lotu wykorzystują punkty orientacyjne, widywano ptaki, które zmieniały kierunek lotu wykorzystując… skrzyżowania ulic!
Gołąb doskonale określa swoje położenie względem słońca i gwiazd! Powrót ptaka do gniazda określa się mianem homingu, to nic innego, jak wykorzystanie polaryzacji światła! Gołąb doskonale wyczuwa infradźwięki, a te na przykład emitują fale morza. Co ciekawe, gołębie tworzą pary na cale życie, a ich ceny wahają się nawet na poziomie 50 tysięcy euro!
Wśród nagrodzonych hodowców silną ekipę tworzyli tucholanie, wśród nich: Tomek, Roman, Józek, są i inni, których obejrzymy w naszej galerii.
(red.)