Bezpiecznie nad wodą z aplikacją „Ratunek”

Estimated read time 3 min read

Spływ szlakiem kajakowym, wycieczka po jeziorze rowerem wodnym, wyprawa łodzią na ryby – sposobów na spędzenie czasu wolnego nad wodą jest wiele. Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

– Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami nie zna nazw poszczególnych akwenów i w sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski.

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play i App Store.

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 760 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa.

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 120 tysięcy złotych. Zobacz Otwieramy sezon letni nad wodą

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

    • Zalewem Włocławskim,
    • Zalewem Żur (powiat świecki),
    • Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
    • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
    • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
    • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

   oraz rzekami:

    • Wisłą,
    • Brdą,
    • Wdą.

Blisko 1 mln złotych z  Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło także na zakup sprzętu dla kujawsko-pomorskich jednostek WOPR. Ratownicy wzbogacą się m.in. o skutery wodne, quady, drony z termowizją, pneumatyczne sanie ratownicze, przyczepy do skuterów oraz skafandry do nurkowania, kamizelki ratunkowe, kaski ochronne i radiotelefony cyfrowe.


(red.)

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza