Rozmowa z Kamilem Bosiackim, prezesem spółki Stiegelmeyer* w Stolnie (powiat chełmiński), specjalizującej się w produkcji łóżek szpitalnych, mebli medycznych i wózków transportowych.
Otrzymali państwo nagrodę marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w kategorii ochrona środowiska. Jakie działania podejmujecie na rzecz środowiska naturalnego?
W naszej firmie nie tylko ograniczamy, ale wręcz eliminujemy szkodliwy wpływ zakładu na środowisko. Zmieniliśmy system ogrzewania zastępując olej opałowy gazem ziemnym. Zredukowaliśmy ilość ścieków przemysłowych poprzez zastosowanie wyparki umożliwiającej odzysk wody wykorzystywanej w procesie produkcyjnym. Prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów, które przekazujemy do utylizacji lub recyklingu. Stosujemy też opakowania wielokrotnego użytku (palety drewniane i metalowe), by zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Ponadto w produkcji zużywamy mniej materiałów, w szczególności niebezpiecznych. Cały czas unowocześniamy technologię, która jest przyjazna dla środowiska. Wydłużyliśmy dostępność części zamiennych do naszych produktów do 15 lat. Dziewięćdziesiąt procent materiałów wykorzystywanych w naszych wyrobach można przetworzyć i wykorzystać ponownie. Stosujemy też rozwiązania, które harmonijnie wpisują się w krajobraz i zapewniają bezpieczeństwo osobom mieszkającym w sąsiedztwie firmy. Przykładem jest ostatnia rozbudowa zakładu i powstanie wału, który zmniejszył emisję światła.
Są państwo związani z ziemią chełmińską od 70 lat. Jakie były początki zakładu?
Historia naszego zakładu sięga 1951 roku, kiedy powstała Chełmińska Fabryka Urządzeń Szpitalnych w Chełmnie. Jako przedsiębiorstwo państwowe przez 40 lat istnienia wyspecjalizowaliśmy się w produkcji wózków szpitalnych, stolików zabiegowych, szafek przyłóżkowych, szaf medycznych oraz zespołów jezdnych do sprzętu medycznego. W 1992 roku fabryka została sprywatyzowana, co zaowocowało powstaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Famed, której siedziba oraz zakład produkcyjny mieszczą się w Stolnie. Dlatego firma przyjęła nazwę Famed-Stolno. W 2001 roku spółka rozpoczęła współpracę z Grupą Stiegelmeyer. Najpierw (w 2004 r.) zmieniliśmy nazwę na Stolter, a 30 marca 2015 roku na Stiegelmeyer. Naszą misją w oparciu o 125 letnią tradycję jest produkowanie wysokiej jakości mebli medycznych, a dzięki nowej strategii wytwarzane w Stolnie łóżka szpitalne zaczęły wyposażać placówki medyczne na całym świecie.
Do jakich krajów trafiają państwa wyroby?
Nasze produkty trafiają do ponad 100 krajów na całym świecie. Główna siedziba Grupy Stiegelmeyer znajduje się w Herford w Niemczech, a nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Stolnie i Kępnie w Polsce oraz w Herford i Nordhausen w Niemczech. W Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki, w Foshan w Chinach oraz we Francji, Holandii, Belgii i w Finlandii jesteśmy obecni dla klientów poprzez własne oddziały. W wielu innych krajach jesteśmy reprezentowani przez silnych partnerów handlowych.
Jakie powinno być nowoczesne łóżko szpitalne?
Takie jak nasze łóżko „Evario”, które dzięki elektrycznemu sterowaniu umożliwia wygodną i bezpieczną zmianę pozycji oraz wstawanie z łóżka. Nowoczesny opcjonalny system pomiaru wagi w łóżku szpitalnym umożliwia monitorowanie wagi ciała pacjenta bez konieczności jego transportu. To rozwiązanie może być szczególnie pomocne osobom, które z różnych powodów mają ograniczoną mobilność. Dużym wyzwaniem dla pracowników służby zdrowia stanowi zagrożenie biologiczne takie jak wirusy, bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Stąd, by pomóc im w utrzymaniu wysokich standardów higieny, stworzyliśmy wersję łóżka dedykowaną do mycia w myjkach automatycznych.
Jakie państwo mają plany na przyszłość?
Rozszerzamy ofertę o rozwiązania cyfrowe. W systemie Out of Bed łóżka szpitalne połączone będą w sieć internetową i stworzą platformę, która zapewni personelowi medycznemu jeszcze wygodniejszą i szybszą opiekę nad pacjentem. W tę inteligentną technologię wyposażymy co piąte łóżko. W tym roku planujemy nie tylko rozwijać innowacyjne produkty, ale też inwestować w nowe centrum serwisowe w Stolnie oraz w rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0 takie jak roboty przemysłowe i autonomiczne wózki transportowe. W bieżącym roku rozpoczęliśmy również proces opracowania strategii zrównoważonego rozwoju wyznaczając kluczowe cele na kolejne lata. W przyszłości nadal będziemy inwestować w badania i rozwój nowych technologii, by nasza produkcja była jeszcze bardziej zrównoważona i wydajna. Czujemy się dobrze przygotowani na nadchodzące wyzwania.
(red.)
Mat. partnera.
Fot.kujawsko-pomorskie.pl
*Grupa Stiegelmeyer zatrudnia ponad 1 200 osób, a w zakładzie w Stolnie, który jest największy w grupie, pracuje 440 pracowników. W 2023 roku została zakończona budowa nowoczesnej hali magazynowo – produkcyjnej o powierzchni 7 300 metrów kwadratowych, dzięki czemu powierzchnia produkcyjna powiększyła się do 27 000 metrów kwadratowych. Firma produkuje rocznie ponad 20 000 łóżek szpitalnych, ponad 20 000 szafek i 15 000 prefabrykatów do opieki długoterminowej.