Dzisiaj w Kęsowie miała miejsce ważna uroczystość. Po trzydziestu latach doceniono strażaków OSP. Swoją obecnością zebranych zaszczycił wicewojewoda kujawsko-pomorski, pan Radosław Kempinski.
W związku z wejściem w życie dnia 1 stycznia 2022 ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych na podstawie art. 16 tejże ustawy strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł. Prawo do świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył w działaniach lub akcjach ratowniczych w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat i osiągnął 65 rok życia, w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat i ma co najmniej 60 lat.
Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych:
- – od 1 stycznia 2022 r. jest dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną.
- – od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. jest to dokumentacja PSP lub pisemne oświadczenie trzech świadków.
- – udział w akcjach ratowniczych prowadzonych do 31 grudnia 2011 r. potwierdzany jest przez pisemne oświadczenie trzech świadków.
Przynajmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, kiedy wnioskodawca brał udział w działaniach ratowniczych.
Na terenie Gminy Kęsowo obecnie funkcjonują 4 jednostki OSP: Kęsowo, Drożdzienica, Piastoszyn i Żalno. Dodatkowo z jednostką nie uczestniczącą już czynnie w akcjach ratowniczo-gaśniczych jest jednostka OSP Obrowo. Niegdyś funkcjonowały jeszcze jednostki OSP w Jeleńczu, Pamiętowie i Przymuszewie.
Spośród wszystkich strażaków z gminy Kęsowo warunki formalne do przyznania świadczenia spełniło 21 druhów – 8 z jednostki OSP Żalno, 7 z jednostki OSP Kęsowo i 6 z jednostki OSP Drożdzienica. Po złożeniu oświadczeń świadków przeszły one przez weryfikację wstępną (sprawdzenie czy każdy świadek potwierdził minimum 25 lat udziału w akcjach ratowniczych), po czym zostały przedłożone komisji weryfikacyjnej, która dokonywała oceny przedłożonej dokumentacji z danymi zgromadzonymi w poszczególnych jednostkach OSP. Na końcowym etapie dokument trafiały do potwierdzenia wiarygodności złożonych oświadczeń przez Wójta Gminy Kęsowo i wraz z stosownym wnioskiem zostały przekierowywane do komendy PSP w Tucholi. Znaczącą rolę odegrali tutaj świadkowie pełniący w latach, które zostały poświadczane funkcję publiczną.
Władzom gminnym jest niezmiernie miło, że aż tylu seniorów strażaków przebrnęło przez etap formalny i na dzisiejszej uroczystości otrzymają decyzję o przyznanie stosownego świadczenia.
Z jednostki OSP Drożdzienica:
- Pan Jerzy Połetek – warto podkreślić, że cały czas pełni funkcję prezesa jednostki OSP w Drożdzienicy
- Pan Kowalski Franciszek
- Pan Wincenty Malczewski
- Pan Zenon Osowicki
- Pan Kwiatkowski Stefan
- Pan Skonieczny Kazimierz
Z jednostki OSP Kęsowo
- Pan Theus Bernard – były komendant gminny OSP
- Pan Tadeusz Fróhlke
- Pan Aleksy Łangowski
- Pan Bronisław Renk
- Pan Modrzejewski Kazimierz
- Pan Józef Szmagliński
- Pan Jan Wójcik
Z jednostki OSP Żalno
- Pan Olter Paweł
- Pan Giłka Stanisław
- Pan Giłka Jacek
- Pan Kłosowski Tadeusz
- Pan Wegner Paweł
- Pan Spichalski Jan
- Pan Rybacki Henryk
- Pan Chrustowski Mirosław
(red.)
Mat. nadesłane i własne.