28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2 min read

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Byli to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Przez całe lata PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano, jako „faszystowskie”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a wyrok, który był oczywisty – natychmiastowo wykonywano – kara śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NWZ, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami.

W Bydgoszczy we czwartek, 1 marca, kwiaty przy ścianie pamięci na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy przy ul. Kcyńskiej 51 złożą: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariusz Łukowski oraz naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska – godz. 10.00.

Następnie odprawiona zostanie msza św. w kościele garnizonowym przy ul. Bernardyńskiej 2 – godz. 10.30.

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3) odbędzie się spektakl „Trudna droga do wolności… –  w hołdzie żołnierzom AK”, przygotowany przez zespół „Ad hoc” z III LO im. Królowej Jadwigi z Inowrocławia oraz rozwiązanie II Bydgoskiego Testu Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” z wręczeniem nagród – godz. 12.00.

Dzień wcześniej, 28 lutego, o godz. 18.00 w Kinoteatrze Klubu IWSZ, ul. Dwernickiego 1, odbędzie się koncert rapera Tadka „Żołnierze Wyklęci – Bydgoszcz pamięta” z udziałem Orkiestry Wojskowej.

Nie mamy informacji czy i gdzie to święto będzie obchodzone w Tucholi.

„Żołnierze wyklęci w Borach Tucholskich” – wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke, materiał zarejestrowany przez naszą redakcję 5 grudnia 2011 roku.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook