Projekt pn. „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich”

Estimated read time 2 min read

Spore zaskoczenie, przynajmniej dla nas, bo jakoś umknęła nam niezwykła okazja, aby pokazać ważne wydarzenie, a jego źródłem jest Nadleśnictwo Woziwoda, skąd niestety już po fakcie, napłynęły do nas bardzo ciekawe informacje.

Za leśnikami ważny dzień, podpisano właśnie pierwszą umowę z wykonawcą dotyczącą realizowanego projektu „Ochrony cennych ekosystemów Borów Tucholskich”.
Działania ochronne w rezerwatach na terenie Nadleśnictwa Woziwoda będzie wykonywać firma Krygowscy S.C. z Wielkiej Komorzy. Cieszymy się, że lokalna firma złożyła najkorzystniejszą ofertę, przez co pieniądze wydane na ten cel pozostaną w naszym regionie.
.
Działania te będą polegały przede wszystkim na:
.
  •  Regeneracji drzewostanów wchodzących w skład rezerwatów, które zostały uszkodzone wskutek huraganu w 2017 roku,
  •  Eliminacji gatunków obcych,
  •  Ochrona gatunków, dla których zostały powołane te rezerwaty, np. Jarząb brekinia, Cis pospolity,
  •  Realizacja ustanowionych planów ochrony rezerwatów.
Na wykonanie zadania zostanie przeznaczone ponad 5,1 mln zł, w tym ponad 80 % to dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Fundusze norweskie i EOG .
Projekt stworzono wspólnie z partnerami, tj. Nadleśnictwo Tuchola, Lasy Państwowe , Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAMUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i NIBIO otrzymał on na etapie oceny, maksymalną możliwą ilość punktów.
.
W ramach projektu zostaną zrealizowane:
  •  działania ochronne w rezerwatach przyrody Dolina Rzeki Brdy, Bagno Grzybna, Cisy nad Czerską Strugą, Ustronie, Bagna nad Stążką, Źródła rzeki Stążki,
  •  działania ochronne na wrzosowiskach,
  •  retencję wody na siedliskach wilgotnych
  •  weryfikację siedlisk przyrodniczych
  •  modernizację infrastruktury turystycznej w obu nadleśnictwach
  •  szereg działań edukacyjnych z zakresu ochrony przyrody

Oczywiście tokis.pl zapytał: Czym to skutkuje dla mieszkańców i turystów?

Odpowiedź jest wspaniała:

(…) przede wszystkim dbałością o naszą lokalną przyrodę i zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, dodatkowo modernizacją infrastruktury turystycznej m.in. na ścieżkach edukacyjnych w Woziwodzie i Gołąbku, parku dendrologicznym w Gołąbku, Zielonym Punkcie Kontrolnym w Woziwodzie oraz organizacją zajęć edukacyjnych dla lokalnych szkół, mieszkańców i turystów odwiedzających naszą okolicę.

Kibicujemy!


(red.)

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza