Konferencja prasowa marszałka: kolej, hematologia, kodeks Korwina

Estimated read time 2 min read

Uruchomiona po gruntownej modernizacji linia kolejowa Toruń-Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego, zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz podziękowania za  skuteczną obronę przed wywiezieniem na Węgry bezcennego manuskryptu z kolekcji toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej były 1 września tematami konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego.

Linia 207 Toruń-Malbork przez Grudziądz jest jedną z kluczowych dla kolejowego ruchu lokalnego w Kujawsko-Pomorskiem. Warta 190 milionów złotych inwestycja na dwudziestokilometrowym odcinku Toruń Wschodni – Chełmża, która pozwoli rozwijać tu wkrótce prędkość pociągów do 120 kilometrów na godzinę (pociągi pasażerskie) i 80 km/godz. (pociągi towarowe) – poza generalnym remontem samego torowiska objęła również głęboką modernizację przystanków kolejowych w Łysomicach i Grzywnie oraz przeniesienie przystanku w Ostaszewie Toruńskim bliżej centrum miejscowości, budowę przystanku na toruńskim osiedlu Jar oraz przebudowę towarzyszącej infrastruktury technicznej i przejazdów kolejowo-drogowych. Od lipca trwają procedury odbiorowe dotyczące wykonanych robót.

Pierwsze pociągi przejechały zrewitalizowaną trasą w niedzielę – w nowym rozkładzie jazdy mamy 15 par pociągów relacji Toruń-Grudziądz w dni powszednie i 9 par w weekendy.

Jednocześnie finalizujemy postępowanie przetargowe dotyczące zakupu 5 nowoczesnych czteroczłonowych elektrycznych kolejowych zespołów trakcyjnych, z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi każdy. Będą kosztowały blisko 180 milionów złotych. Rozstrzygnięcie przetargu za tydzień.

Działania samorządu województwa na rzecz rozwoju regionalnego transportu kolejowego i przywrócenia mu znaczenia w połączeniach lokalnych – m.in. reaktywacja linii Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich, wznowienie połączenia Toruń-Sierpc, zakupy nowoczesnego taboru i zwiększenie nakładów na finansowanie przewozów, co przekłada się na zwiększenie liczby połączeń o ponad jedną trzecią – są pozytywnie odbierane przez obecnych i potencjalnych pasażerów. W Kujawsko-Pomorskiem obserwujemy w ostatnim czasie wzrost liczby korzystających w regionalnej oferty kolejowej – o aż 25 proc. w stosunku do sytuacji sprzed pandemii.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl/fot. UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza