0 3 min 12 miesięcy

Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść złożyli oficjalną wizytę na Ukrainie (19-20 kwietnia), gdzie spotkali się już z władzami naszych partnerskich regionów żytomierskiego i chmielnickiego i odwiedzili szpital, w którym hospitalizowani są ewakuowani z frontu żołnierze, a także uczestniczyli w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, którego gospodarzem była administracja państwowa Ukrainy.

– Na własne oczy zobaczyłem zniszczenia, które są wynikiem tej okrutnej wojny, w tym  ruiny żytomierskiej szkoły zburzonej przez rosyjską rakietę. Taki widok ściska serce! Powiem za Janem Pawłem II: tu zawsze była Europa, Ukraina jest częścią Europy! Solidarnie doprowadzimy do zwycięstwa, bo ono jest pragnieniem narodu ukraińskiego, pragnieniem  wolnych ludzi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W stolicy obwodu chmielnickiego marszałek Piotr Całbecki spotkał się z pełniącym obowiązki gubernatora Sierhijem Tiurinem i przewodniczącą Chmielnickiej Rady Obwodowej Violetą Labaziuk oraz prezydentem miasta Chmielnicki Oleksandrem Semczyszynem. Rozmawiano m.in. na temat naszej oferty wypoczynku letniego dla ukraińskich dzieci z terenów ogarniętych wojną i staży zawodowych dla młodych ludzi. Nasza delegacja odwiedziła miejscowy szpital, do którego w jednym z transportów humanitarnych trafiła nasza pomoc. W rozmowie z dyrektorem placówki marszałek Piotr Całbecki zadeklarował wsparcie remontu lecznicy i organizacji w nim oddziału chirurgii urazowej.

 

We wczorajszym spotkaniu w Kijowie, które odbywało się pod hasłem „Partnerstwo dla zwycięstwa”, poza przedstawicielami ukraińskiej administracji i tamtejszych organizacji społecznych uczestniczyli przedstawiciele Rady Europy i Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO, Banku Światowego, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i międzynarodowych organizacji pozarządowych. Tematem debaty były pomoc humanitarna dla walczącego z rosyjskim agresorem kraju, powojenna odbudowa infrastruktury cywilnej i struktur usług społecznych oraz odbudowa ukraińskiej gospodarki.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Chmielnicki, wizyta w szpitalu, fot. z serwisu prasowego administracji Obwodu Chmielnickiego