MAJOWY WEEKEND NA KUJAWSKO-POMORSKICH DROGACH

Estimated read time 4 min read

Przedłużony pierwszy majowy weekend sprzyja podróżowaniu. Na drogi wyjedzie znacznie więcej pojazdów, dlatego też możemy spodziewać się zdecydowanie większej ilości policjantów, którzy dbać będą o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą kontrolować nie tylko prędkość, ale również stan trzeźwości kierujących.

„Majowy weekend” charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg, dlatego od jutra (28.04.23) do czwartku (4.05.23) należy spodziewać się większej ilości patroli zwłaszcza ruchu drogowego. Podczas działań policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli. Wzmożone działania na drogach prowadzone będą głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Policjanci w tych dniach będą przede wszystkim:        

 • – eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,
 • – reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych, rowerzystów itp.,
 • – kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
 • – sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,
 • – zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Przed wyruszeniem w trasę pamiętajmy o kilku zasadach:

 • – przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani,
 • – przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu,
 • – w wydłużony majowy weekend może być zmienna pogoda, weźmy to pod uwagę podczas planowania trasy,
 • – po dwóch lub trzech godzinach jazdy zróbmy co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw,
 • – przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,
 • – w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy  w fotelikach,
 • – prawidłowo zabezpieczmy przewożony bagaż.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych, jakimi są rowerzyści i piesi o ostrożność, rozsądek, a także rozwagę. Zwracamy się również do motocyklistów, by podróżowali bezpiecznie, zgodnie z przepisami, a nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.

W ubiegłym roku podczas „majowego weekendu”, który trwał od 29.04.2022 r. do 4.05.2022 r. na drogach naszego województwa doszło do 16 wypadków, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 16 zostało rannych. Odnotowano również 351 kolizji. Ponadto policjanci zatrzymali 143 osoby będące pod wpływem alkoholu.

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE MAJOWEGO WEEKENDU

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2021 r., poz. 783 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

data od godziny do godziny Uwagi
30 kwietnia 2023 r.   18:00   22:00 dzień poprzedzający
1 maja 2023 r.    08:00 22:00  Święto Państwowe
 2 maja 2023 r.  18:00 22:00 dzień poprzedzający
  3 maja 2023 r.   08:00 22:00 Święto Narodowe Trzeciego Maja

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza