Hołd bohaterowi polskiej sprawy

Estimated read time 2 min read

Oficjalna delegacja naszego województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego przebywa na Gibraltarze, gdzie uczestniczy w uroczystościach związanych z 80. rocznicą katastrofy lotniczej, w której zginął premier RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski.

Był politykiem i żołnierzem, żarliwym polskim patriotą. Urodził się 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym (obecnie województwo podkarpackie). Dyplom oficerski uzyskał jeszcze przed pierwszą wojną światową w austriackiej szkole wojskowej, studiował też na politechnice w polskim wówczas Lwowie. Związany z podziemiem niepodległościowym od czasów studenckich, był jednym z budowniczych legionów, które przyniosły Polsce wolność w 1918 roku. Był też jednym z dowódców w wojnie bolszewickiej 1919-1921, a w grudniu 1922 po raz pierwszy został szefem rządu, który trzy lata później opuścił, by objąć dowództwo korpusu we Lwowie.

30 września 1939 został premierem i ministrem spraw wojskowych (naczelnym wodzem) w rządzie na uchodźstwie. Nocą z 4 na 5 lipca 1943 roku jego samolot, którym wracał z inspekcji obozów woskowych na Bliskim Wschodzie, tuż po starcie runął do morza u wybrzeża Gibraltaru. Według oficjalnych ustaleń przyczyną była usterka techniczna maszyny.

Gen. Sikorski był silnie związany naszym regionem – jeszcze w 1923 roku kupił dwór z kawałkiem ziemi w podinowrocławskim Parchaniu, gdzie zamieszkał z rodziną. Samorząd województwa wsparł finansowo odrestaurowanie obiektu, który obecnie można zwiedzać. Czynimy starania, aby wspólnie z londyńskim Instytutem Polskim im. gen. Sikorskiego utworzyć tu muzeum.

Dzisiejsze (4 lipca) obchody rocznicowe na Gibraltarze organizują polski Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz środowisko gibraltarskiej Polonii. Marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszą m.in. radni województwa Roman Jasiakiewicz i Tadeusz Pogoda, złożyli rano kwiaty na grobach ofiar katastrofy na Nord Front Cementary. Po południu przewidziane są uroczysta msza w katedrze Najświętszej Marii Panny Królowej oraz ceremonia pod pomnikiem upamiętniającym gen. Sikorskiego i pozostałych poległych w katastrofie gibraltarskiej, zaś wieczorem modlitwa na plaży w pobliżu miejsca upadku samolotu.

 


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. wstępna 06.11.2021 Parchanie, gen. Sikorski, pomnik, wystawa fot. Andrzej Goiński

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza