„Cuda Polski 2023” – zachęcamy do głosowania

Estimated read time 3 min read

Skansen w Kłóbce, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce i Wyspa Młyńska z Młynami Rothera w Bydgoszczy – to miejsca w Kujawsko-Pomorskiem nominowane w plebiscycie „Cuda Polski 2023” miesięcznika „National Geographic Traveler”. Głosowanie na stronie National Geographic trwa do 16 lipca.

– Nominowani z naszego regionu są już perłami na turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego. W oparciu o środki unijne konsekwentnie realizujemy projekty mające na celu przywrócenie tym miejscom blasku. Efekty widać gołym okiem – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Po zebraniu rekomendacji redakcja „National Geographic Traveler” dokonała oficjalnych nominacji. Do tytułu „Cuda Polski 2023” nominowano 48 interesujących turystycznie miejsc. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, a także całe dzielnice czy ogrody. Często to miejsca nieoczywiste, poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub dostrzeżone.

Szesnaście nowych „Cudów Polski 2023” (po jednym w każdym województwie) poznamy już 24 lipca Wyniki zostaną opublikowane na portalu national-geographic.pl, a informacje o laureatach znajdziemy na łamach prasowego wydania jesiennego „Travelera”.

 

Kujawsko-pomorskie cuda

Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce są instytucjami prowadzonymi przez samorząd województwa.

W ubiegłym roku w administrowanym przez marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku skansenie w Kłóbce otworzyliśmy zrewitalizowany spichlerz dworski. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także odbudowany dworek Orpiszewskich, zabytkowy wiatrak i osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim. Czytaj Spichlerz dworski w Kłóbce otwarty

Olenderski Park Etnograficzny to oddział marszałkowskiego Muzeum Etnograficznego w Toruniu, który powstał dzięki porozumieniu samorządowych władz województwa, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i gminy Wielka Nieszawka w 2018 roku. To pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu. Park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły.

Zobacz Menonici w Wielkiej Nieszawce

Środki unijne z naszego regionalnego programu operacyjnego posłużyły spektakularnej rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Zakres inwestycji obejmował budowę mariny z przystanią dla jachtów i łodzi motorowych oraz kompleksem hotelowym i zespołem sal odnowy biologicznej, wybudowanie kładek, odtworzenie zespołu zabytkowych budynków oraz budowę amfiteatru.

Zobacz Stawiamy na rozwój potencjałów regionu

W ostatnim czasie pieniądze z RPO umożliwiły także rewaloryzację Młynów Rothera na cele kulturalno-turystyczne.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot.: Andrzej Goiński, Filip Kowalkowski, Szymon Zdziebło, Tomasz Czachorowski.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza