0 2 min 9 miesięcy

W poniedziałek 17 lipca na plaży w Kęsowie odbył się wernisaż poplenerowy „Śladami Leona Wyczółkowskiego”.

Prezentowane na nim obrazy powstały na podstawie fragmentów książek opisujących przyrodę. 1 lipca na Wzgórzu Wilhelma młodych twórców malowało fragmenty Borów Tucholskich widziane oczami Aleksandra Janty-Połczyńskiego (cytowanego przez Michała Folegę w jego książce) oraz, dla kontrastu, afrykańskie pejzaże z Namibii opisywane przez Annę i Krzysztofa Kobusów. Okazało się, że „malowane słowem” obrazy potrafią być równie wyraźne i ciekawe, jak te widziane na własne oczy. Młodzi artyści wykazali się dużą inwencją i kreatywnością, dlatego też wszyscy otrzymali nagrody lub wyróżnienia. Plener i wernisaż były dostępne dla wszystkich, najwięcej uczestników przybyło jednak z Żalna i z Kęsowa.

O odpowiednią oprawę wydarzenia zadbały: pani Renata Borowiecka-Gutsze ze Stowarzyszania na rzecz Pamiętowa i Adamkowa (która wcześniej organizowała też plener) oraz pani Kamila Zimorska wpierana przez panią Dorotę Karnecką, obie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kęsowie. Wybór plaży na miejsce wernisażu spowodował spore problemy techniczne („latające” obrazy), jednak wszystkie utrudnienia zrekompensowała wakacyjna atmosfera i możliwość kąpieli zaraz po oficjalnej części.

Działanie pt. „Śladami Leona Wyczółkowskiego – literatura i czytelnictwo inspiracją dla sztuk plastycznych” realizowane było przez Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa w ramach lokalnej inicjatywy oddolnej w zakresie zadania „Biblioteczna kuźnia talentów” Gminnej Biblioteki Publicznej w Kęsowie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.


(red.)

Mat. nadesłane.