Dożynki wojewódzkie 2023 / aktualizacja

Estimated read time 4 min read

Relację filmową emitowaną przez YT zablokowano, padły jakieś przedziwne oskarżenia ze strony administratorów tego miejsca. Coś wyjątkowo obrzydliwego wydarzyło się podczas tak ważnego święta. Skupmy się na faktach, a nie na cenzurze obcego kapitału.

Wielki korowód dożynkowy, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, przegląd kapel ludowych, wyścigi traktorów i wystawa maszyn rolniczych, rajd rowerowy, a w finale koncert Urszuli na scenie pod chmurką – w Inowrocławiu trwają wojewódzkie obchody święta plonów, które zorganizowaliśmy wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi. Wydarzenia dożynkowe, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, wojewody Mikołaja Bogdanowicza, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przewodniczącego komisji rolnictwa w sejmiku województwa Stanisława Pawlaka i przewodniczącego sejmikowej komisji infrastruktury Tadeusza Pogody, radnych województwa, parlamentarzystów i przedstawicieli lokalnych władz, odbywają się na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego.

Zakończyła się uroczysta polowa msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka. – Nie jesteśmy jedynie widzami w tym świecie. Mamy do wykonania zadanie i [związaną z tym] odpowiedzialność. Chleb łamany dziś jest dla nas wyzwaniem, byśmy dzielili nasze życie z drugimi – mówił ksiądz prymas w homilii, nawiązując do trudu i misji rolnika.

O godz. 13 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, z wystąpieniami gospodarzy i zaproszonych gości. List do zgromadzonych, odczytany przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, skierował premier Mateusz Morawiecki.

– Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, których koszty jednak rosną niewspółmiernie do cen sprzedaży produktów rolnych. Nikt dla was nie ustala minimalnego wynagrodzenia, nie możecie negocjować stawek za płody rolne, kosztów produkcji czy wysokości dopłat. Tak nie powinno być. Szczególnie ciężko jest rolnikom na małych gospodarstwach. Nikt dla was nie ustala minimalnego wynagrodzenia, nie możecie negocjować stawek za płody rolne, kosztów produkcji czy wysokości dopłat. Stać nas na autostrady, szybkie koleje, lotniska, a nie stać nas na wprowadzenie takich mechanizmów prawnych i finansowych, aby każdy rolnik, zarówno ten wielkoobszarowy, jak i gospodarujący na małym areale, mógł godnie żyć. Tę sytuację można zmienić tylko przy stole rzeczowego dialogu, przy którym winni usiąść rolnicy i ludzie odpowiedzialni w kraju za bezpieczeństwo żywnościowe – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

– My, ludzie z miasta, musimy sobie uzmysłowić, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy uprawiają ziemię, niepewni warunków pogodowych, zależni od czynników zewnętrznych, decyzji politycznych, sytuacji globalnej. Musimy z uszanowaniem spożywać ten chleb nasz powszedni, do ostatniej kromki, do ostatniego okruszka, dzielić się nim z potrzebującymi. Powinniśmy dziękować wszystkim, którzy z taką pieczołowitością kultywują tradycje dożynkowe, nie pozwalają zapomnieć o wieńcach, przyśpiewkach, obyczajach… Powinniśmy pamiętać, że jesteśmy z „kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/ Dla darów nieba” – podkreśliła, cytując Norwida, przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

Starostami dożynek wojewódzkich są gospodarze z podinowrocławskiego Jacewa państwo Danuta i Jan Łuczakowie, którzy specjalizują się w produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Ich nowoczesne gospodarstwo – stosują m.in. nowoczesny sprzęt do upraw bezorkowych i system precyzyjnego nawożenia oraz zautomatyzowaną linię technologiczną do przechowywania, czyszczenia i zaprawiania ziarna na siew – jest kontynuacją stuletniej tradycji rodzinnej. W rolach starostów dożynek archidiecezjalnych wystąpili Katarzyna Weber i Daniel Babij, starostów dożynek powiatowych Joanna Kujawa i Marian Dec, starostów reprezentujących Inowrocław Izabela Harenda i Sławomir Ilecki.

W imieniu starostów głos zabrał Jan Łuczak, który wezwał polityków w kraju i naszych reprezentantów w Brukseli do obrony polskiego rynku produktów żywnościowych zagrożonych przed nadmierne regulacje, nieuczciwą konkurencję i skutki wojny na Ukrainie.

– Obrońmy nasze dobro narodowe, obrońmy rolnictwo! – apelował.

Zobacz Polscy rolnicy dają radę

Marszałkowskiemu świętu plonów towarzyszą jak zwykle konkursy adresowane do lokalnych społeczności – na najpiękniejsze wieńce i najciekawiej zaaranżowane stoiska promocyjne, na najbardziej pomysłowy witacz dożynkowy, a także na najsmaczniejszą potrawę dożynkową.

Galeria


(red.)

Mat. UM Toruń.

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza