Camerimage po raz 31

Estimated read time 3 min read

Filmowcy i miłośnicy dziesiątej muzy spotykają się w Toruniu podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Wśród gości między innymi Sean Penn i Krzysztof Zanussi. Gala otwarcia już w sobotę 11 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbierze polski reżyser Jan Holoubek. Oficjalna strona festiwalu

– Camerimage to festiwal, którego serce bije w Toruniu. Jestem przekonany, że tegoroczny zapewni wiele niesamowitych przeżyć w wyjątkowej atmosferze – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Film „Doppelgänger. Sobowtór” to najnowsza produkcja Jana Holoubka, który swoją filmową karierę rozpoczynał jako reżyser filmów „Słońce i cień” i „Pocztówki z Republiki Absurdu”. To także aktor i twórca zdjęć. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji, najnowszy projekt reżyserski Yorgosa Lanthimosa „Biedne istoty”. Główne role w filmie zagrali Emma Stone, Willem Dafoe i Mark Ruffalo.

Na uczestników festiwalu czekają nowe produkcje fabularne, dyskusje, retrospektywy twórców, prezentacje i warsztaty. To okazja do spotkania z wybitnymi twórcami. Nie zabraknie konkursów debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych i wideoklipów. W programie również organizowany po raz 14. (przez samorząd województwa i Fundację Tumult) konkurs na spot reklamowy promujący fundusze europejskie.

Program festiwalu

Festiwalowi towarzyszy ekspozycja, którą można zobaczyć w sali mieszczańskiej toruńskiego ratusza. Przez blisko dwa tygodnie (12 listopada – 24 listopada) będziemy mogli oglądać obraz „Astronom Kopernik rozmowa z Bogiem” pędzla Jana Matejki. Dzieło najwybitniejszego przedstawiciela nurtu historyzmu w malarstwie polskim na co dzień znajduje się  w gmachu krakowskiego Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na toruńskiej wystawie poświęconej Mikołajowi Kopernikowi znajdą się także szkice Jana Matejki będące studium postaci oraz unikalna karykatura, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Energa Camerimage.

Więcej informacji na temat wystawy na stronie muzeum.

W poprzedniej edycji gośćmi festiwalu byli między innymi nagrodzony Oscarem brytyjski reżyser Sam Mendes, scenarzysta i reżyser Baz Luhrmann i znakomity polski reżyser Jerzy Skolimowski.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020, patronem głównym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.


(red.)

Materiały partnera.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza