Nowy wojewoda raz jeszcze

Estimated read time 2 min read

O nowym wojewodzie już pisaliśmy, czas na jego bliższe poznanie, a to nastąpiło trzeciego grudnia 2024.

Marszałek Piotr Całbecki podejmował w środę (3 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim nowego wojewodę kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla. Rozmowy dotyczyły wspólnych działań na rzecz mieszkańców i województwa.

– Z panem wojewodą współpracowaliśmy już nie raz, chociażby podczas posiedzeń Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Wiele już zrobiliśmy. Jestem przekonany, że dzięki większym możliwościom, które teraz mamy, uda się jeszcze lepiej wykorzystać szanse stojące przed naszym województwem.

 

– Administracja województwa ma dwie nogi – samorządową w osobie marszałka, który reprezentuje mieszkańców oraz wojewody, który reprezentuje rząd w terenie. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy byli zadowoleni z nowego rządu, dlatego będę starał się z całych sił, jak najlepiej wywiązywać z moich obowiązków – zadeklarował wojewoda Michał Sztybel podczas rozmowy z dziennikarzami

 

– Liczymy na to, że pan wojewoda będzie naszym podstawowym partnerem do współpracy z rządem – dodał marszałek Piotr Całbecki. –  Ważną kwestią jest przywrócenie kompetencji samorządom wojewódzkim. Aż siedem [kompetencji] w ciągu ostatnich ośmiu lat zostało nam odebranych. Liczymy, że będą sukcesywnie przywracane, bo uważamy, że decentralizacja jest kluczem do szybszego rozwoju nie tylko regionu, ale całego państwa. 

 

– Jeden z moich głównych celów to być blisko samorządowców, sprawiać, żeby rząd przede wszystkich nie przeszkadzał, a pomagał wszędzie tam, gdzie to jest konieczne. Deklaracje premiera Donalda Tuska są jednoznaczne – wracamy do Polski samorządowej, do Polski, która jest najbliżej mieszkańców. Już na poziomie samorządów będą rozwiązywane bieżące problemy. Na pewno będzie to rząd proobywatelski i prosamorządowy – zakończył wojewoda Michał Sztybel.

 

Michał Sztybel, urodzony w 1985 roku, absolwent politologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i podyplomowych studiów rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy prezydenta Bydgoszczy. Na stanowisku wojewody zastąpił Mikołaja Bogdanowicza.

Wysłuchaj audio!

***


(red.)

Mat. partnera.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza