ZADBAJMY O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO – NASZE ZDROWIE I ŻYCIE W DUŻEJ MIERZE ZALEŻY OD NAS SAMYCH!!!

Estimated read time 3 min read

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w trakcie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni w przeciwieństwie do kierowcy, który chroniony jest przez karoserię pojazdu, poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Pieszy po zderzeniu z pojazdem, który porusza się z prędkością 50km/h, ma 50 % szans na przeżycie. Im większa prędkość pojazdu, tym jego szanse na przeżycie drastycznie maleją.

Jak często winę za wypadek ponosi kierowca? Jak często sam pieszy nie dba o swoje bezpieczeństwo przechodząc w miejscach niedozwolonych, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej, korzystając z urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię czy  biegnąc do autobusu lub tramwaju nie zwraca uwagi na nadjeżdżające pojazdy? Niestety takie zachowania pieszych nie rzadko kończą się tragicznie. O ile kierujący samochodem ma szanse zmienić kierunek jazdy, kierujący tramwajem takiej możliwości nie ma. Rozpędzona ciężka maszyna ma długą drogę hamowania. Pieszy jest na straconej pozycji.

 

Policja  apeluje do pieszych o:

 

  • zachowanie szczególnej ostrożności przechodząc przez jezdnię,
  • baczną obserwację jezdni,
  • nawiązanie kontaktu wzrokowego z kierującym,
  • upewnienie się, czy można bezpiecznie przejść,
  • nieograniczanie sobie możliwości obserwacji drogi, korzystając z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego przechodząc przez przejście,
  • poruszanie się lewą stroną drogi,
  • zaopatrzyć się w elementy odblaskowe.

 

 

Wybrane przepisy w z Kodeksu Drogowego dotyczące pieszych:

Art. 13.

1. Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Art. 26.

1a. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

 

Przypominamy również, że okres zimowy to czas niesprzyjających warunków pogodowych i krótszych dni, dlatego bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa jest bycie widocznym na drodze. Zadbajmy o swoje życie i zdrowie nosząc elementy odblaskowe, dzięki którym jesteśmy widoczni dla kierujących nawet z odległości 150-300 m. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie nas ominąć. Nasze zdrowie i życie w dużej mierze zależy od nas samych.


(red.)

Mat. nadesłane.


Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza