Kryminalny Debiut Roku 2023. Nagroda Literacka Marszałka dla Przemysława Kowalewskiego

Estimated read time 2 min read

Kryminalnym Debiutem Roku 2023 została powieść „Kozioł”, a jej autor Przemysław Kowalewski w sobotę (20 kwietnia) odebrał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronami honorowymi organizowanego przez Książnicę Kopernikańską i Fundację Kult Kultury Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze byli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Wydarzenie wsparł finansowo samorząd województwa.

– „Kozioł”, pełen historycznych wątków, jest jednocześnie dobrze skonstruowanym kryminałem z wiarygodnymi, pełnokrwistymi postaciami, które niosąc rany przeszłości, stają przed dramatycznymi wyborami. Ich historia, skomplikowana i nieoczywista, stawia przed czytelnikami pytanie o podobieństwa między tym, co zostało opowiedziane przez Kowalewskiego w powieści, a współczesnością – powiedział w laudacji przewodniczący jury Ryszard Ćwirlej.

Pamiątkową statuetkę wręczył zwycięzcy członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Do Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze zgłoszono osiemnaście powieści. Do nagrody jury nominowało trzy:

  • „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” Andrzeja Graula (Wydawnictwo GlowBook)
  • „Kozioł” Przemysława Kowalewskiego (Wydawnictwo Filia)
  • „Oszustka” Aleksandry Śmigielskiej (Wydawnictwo Znak)

Nagrodę dyrektora Książnicy Kopernikańskiej Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej odebrał Jacek Ring, który jest redaktorem zwycięskiej powieści.

Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny był okazją do zaprezentowania nowości wydawniczych i spotkań z autorami. Gościem specjalnym wydarzenia była mistrzyni kryminału skandynawskiego Åsa Larsson.


(red.)

Mat. partnera

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza