Michał Folega w The Kosciuszko Foundation

Estimated read time 1 min read

Michał Folega, badacz i autor biografii rodziny Janta-Połczyńskich, wygłosi w Nowym Jorku prelekcję skupiającą się na działalności społeczno-kulturalnej Walentyny i Aleksandra Janty-Połczyńskich.


Podczas II wojny światowej Walentyna Janta-Połczyńska była sekretarzem Prezesa Rady Ministrów i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego; pełniła funkcję tłumaczki i organizatorki pomocy polskim jeńcom wojennym i więźniom obozów koncentracyjnych w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech w latach 1945-1946.

Aleksander Janta-Połczyński był pisarzem, podróżnikiem, dziennikarzem i twórcą polskiego reportażu okresu międzywojennego. Po wojnie Janta-Połczyńscy osiedlili się w USA, promując polską kulturę, język i literaturę poza granicami Polski.

Ich dom w Nowym Jorku stał się centrum polskiego życia społecznego w Ameryce, odwiedzanym przez polskich naukowców i pisarzy, w tym późniejszego laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza.
Wystąpienie Michała zaplanowano na 7 dzień maja 2024 r., godz. 19:00 w Fundacji Kościuszkowskiej: 15 E 65th Street, New York, NY 10065
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla publiczności. Zamiast wstępu mile widziany datek na rzecz KF.


(red.)

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza